Farba antykorozyjna – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie?

Korozja na ogrodzeniu

Farba antykorozyjna pozwala zabezpieczać powierzchnie stalowe i metalowe przed działaniem rdzy. Metal jest bardzo trwały, ale pod wpływem działania wilgoci, promieni UV i innych czynników zewnętrznych powoli zachodzą w nim procesy chemiczne, które prowadzą do jego powolnej degradacji, kruszenia i utraty pierwotnych właściwości (zjawisko to określane jest terminem korozji stali). Jak wybrać najlepszą farbę antykorozyjną, która zapobiegnie degradacji konstrukcji i elementów stalowych?

Czym są farby antykorozyjne?

Farby antykorozyjne to farby zawierające specjalne dodatki, które podlegają utlenieniu. Proces utleniania tych substancji nie wpływa jednak na wygląd pomalowanej powłoki. W ten sposób naturalne procesy oksydacyjne nie są przeprowadzone na powierzchni samego elementu metalowego, ale jedynie w zewnętrznej warstwie farby. Taka farba gwarantuje zwykle ochronę na kilka lat. Po tym czasie powłoka może zmienić wygląd lub pojawią się na niej punktowe ogniska rdzy, co wymaga oczyszczenia i ponownego malowania powierzchni.

Farby antykorozyjne – rodzaje

Farby antykorozyjne mają za zadanie przede wszystkim ochronę metalu przed rdzą i zjawiskiem powolnej korozji. Są one dedykowane do:

  • stali;
  • żelaza;
  • żeliwa.

Szeroka paleta kolorystyczna sprawia jednak, że farby antykorozyjne są nie tylko funkcjonalne, ale i pozwalają nadawać elementom stalowym ciekawy wygląd dopasowany do ich otoczenia. To sprawia, że są one wykorzystywane np. do zabezpieczania metalowych ogrodzeń, balkonowych mebli czy elementów architektury ogrodowej.

Na rynku dostępne są antykorozyjne farby:

  • akrylowe – farby z dodatkiem żywic akrylowych, które chronią powierzchnie metalowe przed blaknięciem pod wpływem promieni słonecznych oraz niekorzystnym działaniem wilgoci;
  • chlorokauczukowe – przeznaczone do konstrukcji stalowych oraz elementów żeliwnych lub ocynkowanych. Taka powłoka chroni powierzchnie metalowe przed wilgocią, kwasami i zasadami, nie przepuszcza pary wodnej. Farby chlorokauczukowe idealnie sprawdzą się do ochrony balustrad na tarasach czy balkonach, ogrodzeń i wszelkiego typu konstrukcji budowlanych. Co ciekawe, można je stosować nie tylko do malowania metali, ale także podłoża betonowego czy cementowo-wapiennego tynku;
  • alkidowe – zapewniają ochronę przed wodą, promieniami UV i innymi niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi;
  • poliuretanowe – farby antykorozyjne doskonale zabezpieczające powierzchnie metalowe przed korozją. Są one dedykowane do malowania elementów i konstrukcji znajdujących się nawet w niekorzystnym środowisku. Chronią przed olejami, smarami, alkoholem. Farby poliuretanowe często wykorzystywane są w profesjonalnym budownictwie.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.