Hyta – budowa bez pozwolenia. Od kiedy 70 m2 w domach na zgłoszenie?

Mały dom wybudowany bez pozwoleń

29 października 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmieni oblicze rynku nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy mają dopuszczać budowę domów na zgłoszenie o powierzchni zabudowy do 70 m2. Sporo rodzin korzysta w tej chwili z mieszkań na wynajem o nawet mniejszym metrażu. Można się więc spodziewać, że zainteresowanie tą formą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych będzie rosło.

Letniskowe domy bez pozwolenia na budowę do 35m2. Tak było dotąd.

W chwili pisania tego artykułu obowiązują jeszcze stare przepisy prawa budowlanego. Na zgłoszenie można wybudować jedynie domy rekreacyjne. Ich powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 m2. Muszą to być budynki parterowe. Nie mogą mieć poddasza. Można w nich jednak wybudować antresolę. 

Zgodnie z orzecznictwem sądowym urzędy nie powinny również wymagać decyzji o warunkach zabudowy i Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Nie trzeba również zatrudniać kierownika budowy. Obszar oddziaływania obiektu musi się w całości mieścić na działce inwestora. 

Procedura zgłoszenia budowy domu bez pozwolenia Hyta.

Słowem wstępu – Hyta to nazwa domów z kolekcji polskiego studia KiK Architekci. Pochodzi ona od norweskiego słowa hytte, co oznacza po prostu dom weekendowy. W Polsce, podobnie jak na północnym brzegu Bałtyku, również coraz częściej stawiamy domy rekreacji indywidualnej. Trend ten nasilił się podczas pandemii. Wielu z nas podczas pracy zdalnej poczuło potrzebę silniejszego kontaktu z naturą. 

Piękne, drewniane, inspirowane stylistyką skandynawską domy na zgłoszenie Hyta można było dotąd wykorzystywać jedynie w celach wypoczynkowych. Wystarczyło złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym kilka dokumentów. Mapkę zasadniczą z zaznaczonym obrysem budynku, rysunki i opis techniczny, oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane oraz stosowny wniosek.

Później czekaliśmy 21 dni na milczącą zgodę urzędową. Jeśli urząd nie zgłosił uwag, można było zaczynać budowę. Jak będzie już niedługo?

Jak Polski Ład ułatwi postawienie domku letniskowego na działce?

Znacząco. Przynajmniej w założeniu. Po pierwsze na zgłoszenie będzie można budować domy mieszkalne, choć wyłącznie na własne potrzeby. Będą to więc tradycyjne domy jednorodzinne, a nie jedynie domki letniskowe. Prócz tego będą to obiekty nawet dwukondygnacyjne. Zbudowanie domu z piętrem lub poddaszem użytkowym może utrudnić jedynie MPZP lub warunki zabudowy. Po wejściu w życie nowych przepisów będą one bowiem wymagane.

Co najważniejsze, dopuszczalna powierzchnia zabudowy będzie mogła wynosić nawet 70 m2. To wszystko oznacza, że projekty budowlane Hyta będą mogły nareszcie posłużyć do budowy własnego domu. Co więcej, antresolę będzie można zabudować, tworząc osobne pokoje.

Formalności budowlane przy zgłoszeniu budowy domu całorocznego.

Kierownik budowy i odbiory nadal nie będą potrzebne. Nowością jest to, że jeśli nie zatrudnisz kierownika, trzeba będzie przedłożyć w urzędzie oświadczenie, że przyjmujesz na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową. Dokładne procedury zgłaszania domów bez pozwolenia nie są jeszcze znane. 

Istotne jest jednak to, że zgłaszając budowę na warunki zabudowy poczekasz jedynie 21 dni. Obecnie trwa to zdecydowanie dłużej.

Kiedy ustawa o domach na zgłoszenie do 70 m2 wejdzie w życie?

Omawiana ustawa ma zacząć obowiązywać dwa miesiące po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Czy warto czekać na tę chwilę? To zależy. Jeśli masz już działkę, która nie jest objęta MPZP, możesz mieć trudność w uzyskaniu na nią warunków zabudowy. Zwłaszcza wtedy, gdy odległość od najbliższych zabudowań jest duża. Wówczas prawdopodobnie rozważasz postawienie domku letniskowego na zgłoszenie jak najszybciej, zanim urzędy zaczną wymagać WZ.

Jeśli masz wątpliwości, czy czekać na zmiany w przepisach, skontaktuj się z ekspertami na Hyta.pl. Przy okazji zerknij na projekty domów. Jest duża szansa, że któryś z nich bardzo przypadnie Ci do serca i gustu.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.