Jakie drzewa owocowe na słabej ziemi

Owoce moreli na drzewie

Mało żyzne tereny widać od razu. Roślinność na takich glebach jest mało bujna, rosną tam niektóre odmiany traw i turzyc.

Co zwykle dobrze rośnie na słabej ziemi?

Najwięcej w naszym kraju słabych ziem to gleby z dużą zawartością piasku. Są kwaśne i nie zatrzymują zbyt dużo wody opadowej, przez co susza na takich terenach doskwiera roślinom mocno. Chcąc mieć ogród jak z bajki, warto założyć go w niestandardowy sposób.

Wymiana ziemi na lepszą

Rozwiązaniem jest zawsze nawiezienie świeżego humusu, ziemi czarnej albo ogrodowej. Jednak nie każdy może sobie na taki transport pozwolić. Lepiej jest jednak zastosować mniej kosztowną opcję.

Ściółkowanie

Podstawowym i pierwszym zabiegiem jaki powinien nam przyjść do głowy, jeśli zamierzamy poprawić glebę, jest jej ściółkowanie. Nadają się do tego liście, igliwie, kora, szyszki, ścięta trawa przekompostowana. Wbrew pozorom w dwa lata można zrobić sobie całkiem ładną glebę w ogrodzie nawożąc tylko samą ściółkę. Jej późniejsze przeoranie albo kultywatorowanie pozwala wmieszać ją w glebę głębiej. Mamy wtedy miejsce żyzne o wyższym pH i lepiej zatrzymujące wodę.

Okrywa roślinna

Kwiaty łubinu
pixabay.com

Na słabej ziemi tylko część roślin sobie poradzi. Jeśli nie chcemy aby nasz ogród wyglądał jak składowisko odpadów zielonych, co w przypadku ściółkowania jest nieuniknione, to warto sobie obsadzić go roślinami odpornymi na podobne warunki środowiskowe. Będą to takie gatunki jak:

  • wrzosy;
  • janowiec barwierski;
  • turzyce;
  • jastrzębiec.

Oprócz liści dobrze glebę poprawią takie rośliny jak:

  • łubin;
  • peluszka;
  • facelia.

Drzewa owocowe

Niestety, ale na samych piaskach będą one mizernej wielkości. Aby cieszyć się owocami należy nawieźć ziemi gliniastej, w miejsce gdzie ma rosnąć nasza jabłoń czy wiśnia. Jeśli mamy słoneczne i osłonięte miejsce to możemy postawić na bardziej egzotyczne gatunki jak brzoskwinia czy morela. Do ogrodów bardziej polecana jest morela Somo, która nie wymaga drugiego okazu jako zapylacza.

Jabłka czy gruszki?

Jeśli chodzi o konkretne gatunki to na słabej glebie lepiej da sobie radę grusza niż jabłoń. Dopiero po dobrym wykształceniu się podłoża w wyniku ściółkowania i siania roślin strukturotwórczych (łubin) można myśleć o sadzeniu jabłoni. Szczepione na karłowych podkładkach są mniej wymagające. Jednak ich system korzeniowy musi mieć dostęp do składników mineralnych i wilgoci.

Ochrona drzew

Na słabych glebach trzeba poświęcić drzewom więcej uwagi. Należy sadzić odpowiednio głęboko, ale nie za bardzo, tak aby pień nie był zagłębiony w glebie, gdyż brakuje mu wtedy powietrza. Podczas suszy młode okazy podlewamy dobrze, najlepiej wieczorami. W tym celu warto mieć pojemnik na magazynowanie deszczówki. To nie tylko oszczędność ale i wygoda. Utrzymamy także większą wilgoć w glebie ściółkując ją. Wokół drzew najlepiej jak to są przekompostowane odpady roślinne. Mało atrakcyjny ich wygląd można zakryć sadząc np. barwinek. Jego korzenie nie przeszkadzają drzewu, gdyż nie rosną zbyt głęboko.

Sadzenie drzew owocowych, na bardzo słabej glebie bez uprzedniego jej przygotowania, nie jest dobrym rozwiązaniem. O wiele lepiej jest przez dwa lata zainwestować w ogród składując i raz do roku przeorując odpadki organiczne. Nadają się do tego także podłoża spod pieczarek, stara słoma, obornik nieprzekompostowany. Mimo początkowo niezbyt miłego widoku po paru latach będziemy od naszego ogrodu mogli oczekiwać nie tylko pięknego widoku, ale też okazałych plonów. Najlepiej w tym wypadku podglądać przyrodę, sprawdzić jak wszystko funkcjonuje w naturalnych ekosystemach (lesie). Wzorując się na przyrodzie można stworzyć piękny ogród na piaskach.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.