Mieszkanie w centrum miasta – kiedy się na nie zdecydować?

Szczęśliwa para w nowym mieszkaniu odbiera klucze

Szukasz mieszkania w dużym mieście, ale nie wiesz, czy odnajdziesz się w jego sercu? Sprawdź, jakie są korzyści zamieszkania w centrum metropolii.

Wszystko w zasięgu ręki

Jedną z najczęściej wymienianych korzyści zamieszkania w centrum miasta jest łatwy dostęp do wszelkich udogodnień, które znacznie poprawiają codzienne funkcjonowanie. Szeroki wybór sklepów oraz znajdujące się w pobliżu szkoły, przedszkola, żłobki, połączenia komunikacyjne, restauracje, poczta, przychodnie i szpitale poprawiają rodzinną logistykę każdego dnia. Rodzice mogą sprawnie przemieścić się z pracy do szkoły, odebrać dzieci, zrobić zakupy czy załatwić sprawę w urzędzie. Często zdarza się, że mogą to wszystko zrobić bez konieczności korzystania z samochodu, ponieważ wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu ręki. Lokalizacja jest zresztą jednym z najważniejszych czynników, które determinują nasze decyzje dotyczące zakupu danej nieruchomości. Wciąż większość firm swoje siedziby lokuje w centrum miasta, co jest dobrym argumentem dla osób, które nie chcą tracić czasu na codzienne stanie w korkach.

Miejsce dla aktywnych

Za mieszkaniem w pobliżu centrum miasta przemawia także prowadzenie życia towarzyskiego i dostęp do różnego rodzaju rozrywek. Liczne kina, teatry, restauracje, muzea, galerie handlowe, puby i kluby przyciąga osoby, które cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu. Wieczorne lub nocne powroty do domu nie stanowią już wtedy problemu – ze spotkania ze znajomymi można wrócić spacerem do miejsca zamieszkania lub skorzystać z komunikacji miejskiej, która w centrum miasta działa zazwyczaj bez zarzutu. Mieszkanie w centrum miasta jest więc dobrym pomysłem dla osób, które chętnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, koncertach czy widowiskach sportowych i nie chcą się martwić o powrót z nich. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy od jazdy samochodem preferują przemieszczanie się pieszo lub na rowerze. W centrach miast jest więcej ścieżek rowerowych, dzięki czemu bez straty czasu na staniu w korkach można się przemieścić w inną część miasta. Wszystko to przekłada się na zaoszczędzanie na użytkowaniu samochodu.

Nowoczesne rozwiązania budowlane

Chociaż mieszkanie w centrum miasta kojarzy się z koniecznością zaakceptowania wielkomiejskiego zgiełku, to nie zawsze musi tak być. Nowe inwestycje często niwelują problem związany z ulicznym hałasem, na przykład poprzez spory teren zieleni oddzielający osiedle od jezdni. Przykładem takiej nowoczesnej inwestycji jest Grzegórzki Park w Krakowie, która została wzbogacona w kaskadowy dziedziniec z zielenią oraz przestronny plac zabaw dla najmłodszych. Mieszkańcy dzięki temu zyskują przestrzeń do relaksu i spędzenia czasu w gronie rodziny oraz możliwość integracji z sąsiadami, a z drugiej strony mają łatwy dostęp do miejskich udogodnień.

Mieszkanie w centrum miasta sprawdzi się w przypadku studentów, którym zależy na bliskim sąsiedztwie uczelni i miejsc sprzyjających rozrywce. Jest to także dobry pomysł dla rodzin, dla których jest ważne rozsądne rozplanowanie dnia, bez konieczności straty czasu na dojazdy. Z tego rozwiązania powinny więc skorzystać aktywne osoby, które cenią sobie łatwy dostęp do wszelkich udogodnień.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.