Rosnące ceny drewna budowlanego – dlaczego w tym roku skoczyły tak gwałtownie?

Domek z drewna lezy na stole obok kalkulatora

Ceny drewna w Polsce osiągnęły rekordowy poziom. To różnica aż 70% względem poprzednich lat. Niestety odbija się to również na innych segmentach, na przykład budownictwie. Wiąże się to z wyższymi cenami realizacji budowy nieruchomości.

Wysokie ceny drewna – czym są spowodowane podwyżki?

Na początku warto określić, czy jest to problem lokalny, czy globalny. Niestety, te tendencje dotyczą tak naprawdę nie tylko naszego kraju, ale całego świata. Dlatego trzeba odłożyć wszelkie pomysły związane z importowaniem towarów z zagranicy. Co jednak spowodowało, że drewno jest tak drogie?

Powodem jest zjawisko związane w ostatnich latach z całkowitym paraliżem transportu i wszelkich innych aktywności związanych z eksportem, importem i przetwarzaniem. W krótkim okresie ludzie zostali zamknięci w swoich domach i mieszkaniach przez pandemię. Spowodowało to popyt na materiały budowlane, w tym drewno, ponieważ kupujący w końcu mieli czas, aby przeprowadzić niezbędne naprawy. Niestety była to bardzo konfliktowa sytuacja, ponieważ zwiększony popyt wystąpił równocześnie ze znacznymi utrudnieniami w transporcie towarów.

Ceny drewna – jaka jest różnica względem poprzednich lat?

Tak duży wzrost został spowodowany również innym czynnikiem. Jeżeli chodzi o nasz kraj, dostęp do drewna okrągłego, czyli nieprzetworzonego – prosto z lasu, jest możliwy dla firm zagranicznych o znacznie większym kapitale niż rodzime – z Chin, czy USA. Wiąże się to z intratnymi, licznymi zamówieniami. Z oczywistych powodów ich realizacja została uniemożliwiona, a jednocześnie koszty związane z eksportem, czy obsługą zobowiązań pozostały.

Drewno lezy na stole obok kartek papieru i ołówka

Efektem są znaczne wzrosty cen za drewno. Jeszcze na początku 2021 roku za m2 drewna sosnowego trzeba było zapłacić ok. 300 złotych, a aktualnie stawki oscylują wokół kwoty 700 złotych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku drewna dębowego, niegdyś kosztującego 380 złotych za m2 a aktualnie 750 złotych. Sytuacja związana z popytem większym niż podaż, jest również widoczna w USA, gdzie cena za drewno wzrosła aż o 300%.

Jakie są efekty wzrostów cen za drewno?

Efekty odczuwają zarówno firmy zajmujące się przetwórstwem drewna w Polsce, jak i klienci. Są to sektory związane z budownictwem, segmentem meblarskim, branżą stolarską okienną i drzwiową, czy papierową. Nietrudno przewidzieć, że będzie się to wiązało z podwyżką cen w wielu innych segmentach, obsługujących transport, zamówienia i obsługę.

Dlatego znacznie droższa może być budowa domów. Aby nie wydać na niezbyt dużo pieniędzy, można zdecydować się na takie rozwiązania, jak projekty domów do 70m2 z pracowni Domowe Klimaty, które pozwalają zbudować własną nieruchomość i jednocześnie zredukować wydatki do możliwego minimum. Dużym atutem jest również to, że zgodnie z założeniami Nowego Ładu, wystąpią znaczne ułatwienia budowy domu do 70m2 bez zezwolenia, co wydaje się dodatkowym atutem tego rozwiązania.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.