Budowa domku letniskowego bez pozwolenia

domek nad jeziorem

Popularność domków letniskowych wzrosła, gdy mieszkańcy wielkich miast zapragnęli odskoczni od codziennej gonitwy. W dodatku budowa takiego domku jest mniej kosztowna niż tradycyjnego.

Definicja domku letniskowego w polskim prawie nie jest dokładnie określona

Jedyne co o nim można wnioskować na podstawie zapisów to budynek taki jest przeznaczony do użytku rekreacji indywidualnej. Na tym tyle jeśli chodzi o definicję. Korzyścią szczególnie ważna dla pracujących, to przepisy i warunki, które nie są tak rygorystyczne, jak w przypadku domków całorocznych.

Chcąc zbudować domek letniskowy bez pozwolenia musimy spełnić kilka istotnych warunków, a mianowicie:

  • domek musi mieć powierzchnię do 35m2;
  • budynek ma posiadać jedno piętro;
  • oraz parter bez pięta;
  • jego wysokość nie powinna przekraczać 5 m.

Równie ważne co sama budowa domku letniskowego jest dopełnienie formalności związanych z inwestycją. Zgłoszenie musi zawierać:

  • zakres przewidywanych prac;
  • rodzaj robót budowlanych;
  • sposób realizowania robót budowlanych;
  • zarys budynku na mapie zasadniczej;
  • potwierdzenie prawa własności do nieruchomości, na której chcemy postawić domek;
  • a w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego także decyzję o warunkach zabudowy;
  • termin rozpoczęcia prac budowlanych.

Z rozpoczęciem budowy musimy czekać 30 dni. Wydawana jest najczęściej milcząca zgoda i jeśli do tego czasu nie otrzymamy żadnych pism to możemy zaczynać prace budowlane.

Plan domu
pixabay.com

Jaka działka pod budowę domku?

Zastanówmy się teraz, jaka działka pod domek letniskowy bez pozwolenia będzie najlepsza. Świetnym rozwiązaniem wydaje się teren z dala od miasta. Nabywając działkę bądźmy ostrożni, ponieważ teren może być działką budowlaną, działką siedliskową, na której może budować jedynie rolnik lub działkę rekreacyjną, przeznaczoną do zabudowy letniskowej. Lepiej nie kupować działek rolnych ze względu na późniejsze trudności z uzyskaniem pozwoleń, gdyż one są wyłączone z zagospodarowania innego jak rolne.

Zabierając się do budowy domku należy bezwzględnie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czyli dokumentu określającego przeznaczenia i warunki zagospodarowania oraz zabudowy terenu. To pomoże Ci sprawdzić, jaką maksymalną powierzchnię będzie mógł mieć Twój domek, jaki kąt nachylenia dachu czy odległości od płotu i drogi. Zostaniesz także poinformowany, czy musisz całkowicie uzbroić działkę w konieczne media.

Jaki projekt domku letniskowego

Określony parametrami wymiar domku nie powala na kolana. Tak więc jeśli chcemy w przyszłości z rodziną spędzać w nim wakacje czy po prostu mieszkać w miesiącach letnich, warto jak najefektowniej wykorzystać jego możliwości. Oto kilka porad jak stworzyć wygodny dom:

  • do domu można dobudować garaż nie stanowi on wtedy jedności z bryłą, ale jest wygodny w użytkowaniu;
  • przy południowej ścianie warto postawić oranżerię, która może być otwarta na jadalnię, a służyć jako salon;
  • drzwi wejściowe mogą być dodatkowo osłonięte tzw. wiatrołapem, który również stanowi dodatkowe pomieszczenie na szafkę na buty, kosz z parasolami etc.;
  • robiąc dach o niskim spadku możemy stworzyć nadające się do zamieszkania poddasze, jednak wtedy musimy uzyskać już pozwolenie.

Od czego zacząć budowę?

Pierwsze kroki nawet przy budowie domku letniskowego bez pozwolenia to wybranie odpowiedniego projektu. Istotne jest aby spełniał on nasze wymagania. Kolejne kroki to realizacja przyłączy. Jeśli nie ma ich na działce to należy do miejscowego oddziału PGE czy innego inwestora dostarczającego prąd złożyć wniosek o przyłącz energetyczny. Jeśli chodzi o moc przyłącza to standardowo najlepiej brać 14 KW.

Kanalizacja i woda

Przyłącz do sieci kanalizacyjnej również warto wykonać pod warunkiem, że jest taka możliwość. Dowiemy się o tym z miejscowego MPWiK. Ewentualnie można zrobić przydomową oczyszczalnię ekologiczną. Natomiast z wodą sprawa jest prostsza, we własnym zakresie można zrobić ujęcie wody podziemnej. Koszty wykonania studni może są wyższe, ale za to mamy wodę za darmo.

Ekipa budowlana czy własną pracą – jak lepiej zbudować dom letniskowy?

Zazwyczaj nie mamy tyle czasu wolnego aby móc bez przeszkód wybudować sobie nawet tak mały dom. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie ekipy budowlanej. Na sprzedaż są też gotowe domy budowane z bali czy sposobem kanadyjskim. Firma, która je sprzedaje również wykonuje usługę stawiania ich na miejscu. W dwa miesiące możemy mieć gotowy dom do postawienia.

Podsumowując, gdy już wiesz, jak zgłosić i na jakiej działce się budować, pozostaje wybór projektu domku. To zależy od indywidualnych upodobań, ale domek powinien zawierać zadaszony taras, kuchnię, łazienkę oraz salon. Wtedy przyjemnie w nim można spędzać czas niezależnie od pogody.

 

Written by 

One thought on “Budowa domku letniskowego bez pozwolenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.