Budując dom, należy przemyśleć wiele kwestii. Jedną z nich jest konstrukcja dachu. W związku z powyższym warto wiedzieć, czym są wiązary dachowe, na jakie wiązary można się zdecydować, ile kosztują, a także jakie są ich wady i zalety. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Czym są wiązary dachowe?
Wiązary dachowe to nośne elementy więźby dachowej. Początkowo stosowane były głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jednak obecnie są coraz bardziej popularne także w Europie. Mają szerokie zastosowanie – od budynków gospodarczych w budownictwie rolniczym przez budynki przemysłowe aż do budynków mieszkaniowych, w tym zwłaszcza domów szkieletowych.
Zadaniem wiązarów jest przeniesienie obciążenia dachu (jego własnego ciężaru, ciężaru jego pokrycia, a także ciężarów dodatkowych, takich jak chociażby śnieg) na jego główne podpory, czyli ściany oraz słupy nośne. Najczęściej wiązary wykonuje się z drewna, chociaż istnieje możliwość wykorzystania w tym celu innego materiału – stali, przy czym stal stosuje się głównie w budownictwie przemysłowym (przy budowie hal produkcyjnych czy marketów).
Co różni tradycyjną więźbę dachową od wiązarów? Pierwsze rozwiązanie wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia ekipy montującej dach. Ich najmniejszy błąd może bowiem doprowadzić do problemów konstrukcyjnych, a w konsekwencji – nawet do katastrofy budowlanej. Wiązary dachowe stanowią natomiast elementy prefabrykowane. Co to oznacza? Wykonywane są one w fabryce. Następnie gotowe elementy transportuje się na plac budowy, gdzie montuje się je na dachu. Dzięki temu zastosowanie tego rodzaju konstrukcji pozwala na wykonanie dachu znacznie szybciej, sprawniej, a co najważniejsze – dokładniej. Więźba nie jest bowiem składana z pojedynczych elementów dopiero na budowie. Zastosowanie wiązarów dachowych pozwala zatem nie tylko przyśpieszyć prace konstrukcyjne, ale także wyeliminować błędy, bowiem do produkcji używa się drewno najwyższej jakości o odpowiednim kształcie oraz parametrach technicznych. Ponadto wiązary są bardzo wytrzymałe, a także dosyć lekkie, dzięki czemu nie obciążają zanadto konstrukcji dachu. Można wykorzystać je zarówno przy dachach wielopołaciowych, jak i dachach dwuspadowych.
Wiązary dachowe – koszt
Nie da się jednoznacznie wskazać, ile będą kosztować wiązary, bowiem ich cena zależy od wielkości dachu, a także użytego do ich wykonania drewna. Niemniej dla przykładu można wskazać, że koszt materiału dla dachu o powierzchni 200 metrów kwadratowych mieści się zazwyczaj w granicach od 8 000 zł do 10 000 zł netto. Do powyższej kwoty należy doliczyć dodatkowo koszt robocizny (wynoszący około 3 000 zł) oraz koszt wynajmu dźwigu (chyba, że firma, która wykonuje wiązary posiada taki dźwig i jego wykorzystanie jest wliczone w cenę montażu).
Wiązary drewniane – zalety
Wiązary dachowe mają wiele zalet. Wśród najważniejszych należy wskazać na szybki montaż. Dzięki temu, że elementy są przygotowywane w fabryce, znacznie skraca się czas, jaki należy poświęcić na wykonanie konstrukcji dachu. Będzie miało to niebagatelne znaczenie dla osób, które jak najszybciej chcą wprowadzić się do nowego domu. Co więcej, montaż gotowych elementów jest także znacznie prostszy – gotowe wiązary montowane są za pomocą dźwigu. W związku z powyższym zredukowane zostaje także ryzyko wypadku na budowie, bowiem prace na wysokości zwyczajnie nie są wykonywane przez człowieka.
Do pozytywnych stron wiązarów dachowych z całą pewnością należy zaliczyć także ich wysoką jakość. Są one wykonywane w sposób bardzo dokładny, przy użyciu specjalistycznych maszyn. Ponadto do ich wykonania używa się najwyższej jakości drewna, dzięki czemu elementy są trwałe.
Zwolennicy wiązarów podkreślają także, że z ich zastosowaniem można poszerzyć możliwości konstrukcyjne budynku i zrealizować takie projekty, których nie udałoby się zrealizować tradycyjnymi metodami. Wskazują oni także, że wiązary mogą przyjmować różne wielkości oraz kształty, dzięki czemu można dostosować je do wymogów projektowych. To w konsekwencji powoduje, że gotowe elementy konstrukcji dachu mają bardzo uniwersalne zastosowanie.
Wiązary drewniane – wady
Wiązary mają także swoich przeciwników. Ci wskazują, że pewną trudność może sprawiać rozładowanie oraz transport elementów. W tym celu konieczne jest bowiem wynajęcie dźwigu, co z jednej strony jest dość kosztowne, a z drugiej – trudno w ogóle wjechać nim na posesję niewielkich rozmiarów.