Znalezienie drzwi wejściowych odpowiadających budżetowi, specyfikacji projektu, preferencjom i zasadom bezpieczeństwa może być swoistą walką kompromisów. Od nowych skrzydeł zewnętrznych oczekujemy, że będą solidne, ciepłe i trwałe. Drzwi wejściowe, podobnie jak stolarka okienna, mogą znacząco zmienić wygląd domu, dlatego wszelkie decyzje w tym zakresie powinny być dokonywane w sposób rozważny.
Drewniane czy metalowe – jakie drzwi wejściowe wybrać?
Problem pomiędzy wyborem wejściowych drzwi drewnianych lub metalowych to jeden z zasadniczych dylematów inwestorów kończących budowę domu pod klucz. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że drzwi wejściowe muszą być wystarczająco mocne, aby wytrzymać wiatr, deszcz, palące słońce i potencjalnych intruzów, a jednocześnie wystarczająco eleganckie, by zrobić dobre pierwsze wrażenie.
Niestety, zaspokojenie tych potrzeb należy do dość wysokich wymagań. I – o ile w pierwszych latach – zarówno jeden, jak i drugi typ drzwi prezentuje się estetycznie, upływ czasu i intensywna eksploatacja i tak odbijają się na nich niekorzystnie. Większość skrzydeł drewnianych, po latach ekspozycji na zmienne warunki pogodowe, ulega podniszczeniu, a naturalny surowiec zaczyna się wypaczać. Również metalowe drzwi nie będą wiecznie wyglądać jak nowe – powierzchnia starszych stalowych drzwi może zacząć się z czasem łuszczyć. Na szczęście, nowoczesne technologie pozwalają obecnie wyprodukować takie skrzydła zewnętrzne, które będą znacznie lepiej opierać się upływowi czasu.
Zalety zewnętrznych drzwi drewnianych
Drzwi drewniane są na polskim rynku najbardziej rozpowszechnione. Wszechstronność i piękno należą do ich mocnych stron. Naturalnie wykończone drewno pochodzi z dębu, wiśni, orzecha, mahoniu, klonu, jodły oraz sosny. W sklepach można obecnie spotkać wiele drewnianych drzwi wejściowych będących połączeniem bazy wykonanej z drewna oklejonej fornirem. Taka konfiguracja pozwala zminimalizować rozszerzanie i kurczenie się drewna, które powoduje z czasem wypaczenie drzwi. Decydując się na tego typu skrzydło, warto zainwestować w grubszy fornir, który lepiej zniesie uszkodzenia. Dzięki zastosowaniu materiału izolacyjnego wewnątrz struktury drzwi, uzyskują one dobre parametry izolacyjności termicznej i akustycznej.
Drzwi metalowe – charakterystyka
Do nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych świetnie pasują drzwi metalowe o oszczędnym i eleganckim wykończeniu. Wśród nich można znaleźć zarówno egzemplarze przeszklone, jak i pełne. Zaletą przeszklonych skrzydeł jest na pewno większe – niż w przypadku pełnych – doświetlenie przedpokoju. Dobierając drzwi do swojego domu, musimy zwrócić także uwagę na to, czy potrzebujemy drzwi lewych, czy prawych. Drzwi metalowe powinny być ocieplane, aby ograniczyć straty ciepła i utrzymać rachunki za ogrzewanie na optymalnym poziomie. Dlatego dobrze zdecydować się na metalowe drzwi przylgowe, czyli takie, w których płaszczyzna skrzydła nie jest jednolita.
Wybierając drzwi wejściowe, niezależnie czy te wykonane z drewna, czy z metalu, warto pamiętać, aby miały optymalną szerokość. Najlepiej, gdy zewnętrzne skrzydło drzwiowe będzie miało około 90 lub 100 cm.