Ile kosztuje budowa basenu przy domu

basen przy domu

Posiadanie basenu w domowym ogródku to niespełnione marzenie większości z nas. Być może w naszym kraju klimat nie jest sprzyjający, ale lata są coraz bardziej upalne, a baseny publiczne są przepełnione. Dziś przyjrzymy się, ile dokładnie kosztuje budowa basenu w ogrodzie.

Cena basenu odkrytego

Przeciętnej wielkości basen ogrodowy bez zbędnych udogodnień to cena około 40 tysięcy złotych. Poniżej wyszczególnimy ceny kolejnych elementów. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, ile kosztuje utrzymanie takiego basenu w sezonie – od 1500 do 2000 zł, dlatego uwzględniajmu budżet domowy tak, aby nie zostać zaskoczonymi. Istnieje jeszcze opcja zbudowania basenu ogrzewanego, ale tu możemy się o zamontowanie ekonomicznych paneli słonecznych, jednak ta inwestycja wyniesie od 3000 do 5000 złotych.

Warunki zabudowy basenu przydomowego

Jeśli zdecydowaliśmy sięna budowę basenu odkrytego, musimy wybrać nasłonecznione miejsce w ogrodzie, aby w przyszłości zaoszczędzić na ogrzewaniu wody i móc cieszyć się w lecie aż do wieczora odpowiednią temperaturą wody.

Grunt musi być dokładnie sprawdzony, upewnij się także, czy przyszły basen nie będzie powodował kłopotów sąsiedzkich, czy nie zawilgoci im okien lub ścian zewnętrznych. Kolejnym problemem przy budowie basenu może być wysoki poziom wód gruntowych, który pod ciężarem może osunąć się i uszkodzić. W takim wypadku buduje się podwyższone baseny na podwyższeniu. Innym znów problemem, jaki występuje w takich przypadkach jest obniżenie bezpieczeństwa stojącego nieopodal budynku. Wtedy możemy zapomnieć o jakimkolwiek wykopie na basen.

Projekt i pozwolenia na budowę

Gdy powierzchnia basenu nie przekroczy 30m2 nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia. Jeśli jednak chcemy zaszaleć, procedura wygląda podobnie jak w przypadku pozwolenia na budowę domu, z dodatkowym oświadczeniem o dysponowaniu gruntem.

Budowa

Gdy mamy już ustalone warunki pod zabudowę i miejsce oraz wszystkie niezbędne pozwolenia pora na wybranie niecki. Do wyboru mamy: niecki z marmuru, betonowe, stalowe, aluminiowe, poliestrowe i drewniane. Do najczęściej wybieranych należą niecki betonowe, wykładane płytkami, więc to koszt około 30 tysięcy złotych, z wliczonymi pracami ziemnymi i wykończeniowymi. Z kolei to poliestrowa niecka jest najtańsza: 20 000 złotych. Jej montaż jest naprawdę łatwy i szybki, ponieważ przychodzi jako cały, gotowy produkt.

Gdy mamy za sobą etapy wykończeniowe, teraz pora na najprzyjemniejszą część: dekoracja wokół basenu. Musimy wziąż pod uwagę ceny płytek, preparatów dezynfekujących, ogrzewanie, oświetlenie i akcesoria do czyszczenia. Pochłoną one jakieś 60% budżetu. Żaden basen nie obejdzie się bez filtra, drabinki, odkurzacz dna, środków uzdatniających wodę, tester do badania wody.

Written by 

One thought on “Ile kosztuje budowa basenu przy domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.