Od czego zacząć poszukiwania i na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić działkę budowlaną pod dom?
Pierwsze kroki
Zapoznanie się, w jakiej okolicy chcemy zamieszkać, czy będziemy mieć daleko do pracy, a czy dzieci będą mieć dobry dojazd do szkoły, czy teren nie jest w ruchliwym miejscu i czy jest bezpiecznie? Jeśli już wyjaśniliśmy wszystko sobie i małżonce, kolejnym krokiem jest przeprowadzenie krótkiego, sąsiedzkiego wywiadu na temat działki. Koniecznie należy sprawdzić, jaki jest dostęp z działki do drogi publicznej, bo to jest główny warunek uzyskania pozwolenia na budowę.
Następnie należy zapoznać się w urzędzie gminy z planem zagospodarowania przestrzennego, gdzie dostajemy informację o tym, co może zostać wybudowane w okolicy i co możesz zbudować na działce, którą chcesz zakupić.
Na działce, którą chcemy kupić mogą pojawić się różne niespodzianki, na przykład podziemne przewody lub urządzenia utrudniające budowę.
Najlepiej byłoby, gdybyś rozważył zakup uzbrojonej działki, co znacznie skróci czas budowy i załatwiania wszelkich formalności.
Kolejne obowiązkowe kroki
Następnie sprawdzamy księgi wieczyste. To obowiązkowy punkt dla tych, którzy kupują działkę. Należy także poprosić sprzedającego, aby udostępnił odpis.
Wizyta w wydziale ewidencji gruntów i budynków urzędu gminy również jest potrzebny. Za około 140 zł pobierzesz wypis z ewidencji oraz wyrys zawierające wszystkie najważniejsze informacje na temat działki: szczegółowy przebieg granic, obręb ewidencyjny, powierzchnia oraz rodzaj gruntu użytkowego, klasy gleb oraz oznaczenie księgi wieczystej wraz z danymi właściciela.
Plusem jest fakt, że każdy zainteresowany może uzyskać takie informacje na temat działki, ponieważ wszystkie dane z ewidencji są jawne.
Sporządzenie aktu notarialnego
W akcie notarialnym muszą znaleźć się takie informacje, jak prawidłowe dane obu stron: sprzedającego i kupującego oraz dokładnie opisana działka z podaniem oznaczenia nieruchomości na podstawie wypisu z ewidencji gruntów, wypis z księgi wieczystej, cena ze sposobem i terminem zapłaty oraz prawa kupującego. Na zakończeniu umowy powinna znaleźć się także informacja o pobranych opłatach i podatkach, związanych z przeniesieniem wartości.
My właśnie mamy działkę, która po zmianie przepisów okazała się gruntem rolnym, więc nie możemy na niej stawiać domu. I jak z tego wybrnąć?