Jak prawidłowo pielęgnować oczko wodne?

Oczko wodne.

Wreszcie w Twoim ogrodzie pojawiło się oczko wodne. Teraz zapewne zastanawiasz się, jak prawidłowo o nie dbać, aby zawsze cieszyło oko krystalicznie czystą wodą, bez mułu na dnie i glonów?

Muł i glony w oczku wodnym

Oczko wodne to sztuczny zbiornik, który znajduje się na świeżym powietrzu. Nieuniknione jest więc wpadanie liści, kwiatów czy kory z drzew do niej. To sprawia, że na dnie oczka odkłada się muł i jest to całkowicie naturalna kolej rzeczy. Podobnie jest z pożywieniem, którym karmimy ryby. To, co pozostanie niezjedzone, opada na dno, będąc znakomitą pożywką dla glonów. Uniknięcie tworzenia się mułu jest niemożliwe, natomiast można ten proces spowolnić. Można o tym pomyśleć już na etapie projektowania oczka wodnego, gdyż w oczkach wodnych odpowiednio dużych, muł pojawia się wolniej niż w maleńkich. Jeżeli w oczku hodujemy ryby, nie karmimy ich na zapas tylko taką ilością pokarmu, jakiej potrzebują. Krótko mówiąc – unikamy sypania pokarmu w nadmiarze.

Warto pomyśleć o zainwestowaniu w podwodne rośliny. Będą one pełnić nie tylko rolę dekoracyjną, ale zredukują ilość szkodliwych gazów wytwarzanych przez muł. Będą również zaopatrywać wodę w niezbędny tlen. Lilie wodne natomiast ograniczą dostęp światła do dna a tym samym spowolnią rozrost glonów.

Czyszczenie oczka wodnego

Mając w ogrodzie oczko wodne, musimy je pielęgnować i oczyszczać. Najlepiej robić to przed sezonem. Od czego zacząć czyszczenie oczka wodnego? Od wypompowania wody. Nigdy nie wypompowujemy całej wody, a 2/3. W przypadku, gdy w zbiorniku pływają ryby, musimy pamiętać o założeniu kratki na pompę, aby przypadkowo nie wypompować mniejszych rybek. W kolejnym kroku wyławiamy ryby i przenosimy na tymczasem do innego mniejszego zbiornika. Następnie wyciągamy i oczyszczamy pojemniki z roślinami. Gdy mamy już dostęp do dna, muł zbieramy szufelką i wyrzucamy do kompostownika. Dalej, oczyszczamy zbiornik z pozostałych zanieczyszczeń i glonów. Po wykonaniu tych wszystkich czynności, możemy z powrotem umieścić w oczku rośliny i nalać świeżej wody a na koniec włożyć rybki.

Sprzęt do czyszczenia oczka wodnego

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, ułatwiającym czyszczenie oczka wodnego, jest korzystanie z odkurzacza, który z łatwością usuwa muł i inne zanieczyszczenia z dna bez konieczności wypompowywania wody. Ponadto warto zaopatrzyć się w preparaty przeciw glonom oraz z bakteriami, zjadającymi nieczystości, a także muł.

Aby zbiornik zachował na długo swoje walory, konieczny jest ruch wody czyli cyrkulacja, która wspomaga filtrację i napowietrzanie wody. W tym celu należy zaopatrzyć się w sklepie w pompy do oczek wodnych. W sklepach zoologicznym mamy bardzo szeroki wybór pomp powietrza do oczka wodnego. Ciekawą propozycją są pompy fontannowe.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.