Borówki amerykańskie, to smaczne owoce. Zdobyły sobie popularność nie tylko smakiem, ale też zdecydowanie atrakcyjnym wyglądem.
Czy borówki amerykańskie można uprawiać w ogrodzie
Jak najbardziej można mieć własne krzewy borówki amerykańskiej. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny te muszą zapylać się krzyżowo. Czyli pyłek z kwiatów jednego krzewu, zapyla kwiaty na drugim, o wiele lepiej niż swoje własne. Jest to sposób rośliny na uniknięcie potomstwa o tych samych genach, co roślina mateczna – w dużej mierze chodzi o przetrwanie gatunku.
Jak duże rosną krzewy borówki
Wysokość krzewów borówki amerykańskiej w dużej mierze zależy od odmiany, zwykle dorasta do około 1,5 metra, a niekiedy nawet więcej. Równie podobnie rośnie na szerokość, więc dla takiego jednego krzewu borówki, który może nam owocować nawet przez 20 lat, należy przeznaczyć placyk o promieniu około metra. Przecież trzeba jeszcze mieć miejsce, aby wejść między te kilkunastoletnie krzewy i pozbierać owoce.
Jakie odmiany wybrać do ogrodu
W ogrodzie najlepiej sadzić kilka krzewów, o różnych porach dojrzewania. Najlepiej wybierać odmiany kwitnące w tym samym terminie. Dobrze sprawdzają się takie duety jak:
- Bluejay i Patriot;
- Duka i Jersey;
- Duka i Darrow;
- Toro i Bluegold;
- Bluecrop i Blueray;
- Chandler i Nelson.
Podane wyżej odmiany, kwitną w podobnym czasie. Na poprawkę należy wziąć jednak też inne czynniki, wpływające na początek okresu kwitnienia, jak chociażby temperatura czy nasłonecznienie. Sadzonki borówek amerykańskich możemy dostać w stacjonarnych i internetowych sklepach ogrodniczych.
Jakie wymagania ma borówka amerykańska
Wiedząc jak najwięcej na temat uprawy borówki amerykańskiej, jesteśmy bardziej pewni swoich plonów. Borówki mają specyficzne wymagania, składają się na nie miedzy innymi wilgotność podłoża oraz pH gleby.
Gleba dla borówki amerykańskiej
Wymagania borówki amerykańskiej sprawiają, że nie wszędzie może ona rosnąć. Ziemia powinna być przepuszczalna o kwaśnym pH. Takie warunki spełnia torf nieodkwaszony. Ten rodzaj gleby po wyschnięciu ciężko jest nawodnić. Dlatego trzeba dbać o to, aby nie wysychał. Borówki bardzo dobrze reagują na ściółkowanie korą albo szyszkami. Dodatkowo zakwasza się w ten sposób glebę.
Woda w uprawie borówki amerykańskiej
Ważnym czynnikiem w uprawie borówki amerykańskiej, jest dostępność do wody. Długotrwałe susze prowadzą do tego, że borówka nie zawiązuje owoców albo oblatują one jako zielone. Przy tym należy wziąć pod uwagę system korzeniowy rośliny, który rośnie raczej na szerokość,niż na głębokość. Dlatego jest on narażony na wysuszanie.
Słońce, a smak owoców
Ogromny wpływ na smak owoców ma słońce. Dojrzewające w słonecznym miejscu są słodkie i aromatyczne. Natomiast te z cienia, będą mniej smaczne. Odbija się to też na kolorze skórki, w cieniu są gorzej wybarwione.
Jak sadzić borówki
Uprawa borówek nie jest trudna. Wystarczy im zapewnić tylko odpowiednie warunki rozwoju. Jak to jednak zapewnić, gdy mamy glebę gliniastą o praktycznie obojętnym pH, czy wręcz lekko zasadowym. Należy pamiętać, że wraz z wodami opadowymi pH gleby pod borówkami może się zmienić. Dlatego tworząc miejsce na borówki, można zabezpieczyć je przed wodami opadowymi, wykładając boki folią perforowaną.
Kiedy sadzić borówki
Krzewy borówki amerykańskiej najlepiej sadzić w terminie jesiennym albo wiosennym. Wpływ na to ma wilgotność podłoża. Borówki amerykańskie, w przypadku dobrej wilgotności podłoża o wiele lepiej się przyjmują. Oczywiście, najczęściej kupujemy borówki rosnące w pojemnikach, teoretycznie możemy je sadzić od razu do gruntu pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta. Po posadzeniu, zawsze należy zadbać, aby podłoże było wilgotne. Wtedy mamy większą pewność, że krzewy przyjmą się dobrze.
Czy borówki amerykańskie należy przycinać
Tak samo jak inne gatunki krzewów owocowych, również borówki amerykańskie wymagają cięcia, aby mieć dorodne owoce każdego roku. Jak więc powinno ono wyglądać? Oto kilka wskazówek:
- termin cięcia najlepszy to wiosna – kiedy widać już dobrze pąki kwiatowe;
- krzewy z niezbyt dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, wymagają silniejszego cięcia;
- rosnącym na żyznym podłożu i dobrze rozwiniętym krzewom skracamy pędy bez pąków kwiatowych na długość około 25 centymetrów.
Nie wycinamy pędów z pąkami kwiatowymi. To później na nich będą owoce, dlatego ważne jest rozróżnienie rodzajów pąków jakie mamy na krzewie.
Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie, nie należy do zbyt trudnych. Najważniejsze jest zapewnienie jej odpowiedniej gleby do wzrostu i rozwoju oraz stałej wilgotności podłoża. Nie bez znaczenia jest też odpowiedni dobór odmian w ogrodzie.
Źródła:
- http://www.odzyskaj.eu/jak-sadzic-borowke-amerykanska/
- www.domynaczasie.pl/jak-uprawiac-borowke-amerykanska
- Metodyka integrowanej ochrony borówki wysokiej, pod red. H. Bryk, Skierniewice 2013
- Borówka wysoka, A. Rejman i K. Pliszka, Warszawa 1984,