Salon to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu – pełni bowiem kilka funkcji. Służy wypoczynkowi, ale to właśnie w nim przyjmujesz swoich gości i nierzadko zdarza się, że jest połączony z jadalnią, w której razem z rodziną spożywasz posiłki. Nie da się więc zaprzeczyć, że oświetlenie w salonie ma ogromne znaczenie i z pewnością nie wystarczy postawić na jedno źródło. Na tej przestrzeni dobrze jest łączyć różne rozwiązania – lampy sufitowe, lampy stołowe, podłogowe czy kinkiety. Pamiętaj jednak, by dobrze rozplanować je jeszcze na etapie rysowania projektu.
Oświetlenie w salonie – plan
Jeśli chcesz, by twój salon był naprawdę funkcjonalny i estetyczny, musisz postawić na co najmniej kilka źródeł światła. Powinni pamiętać o tym przede wszystkim właściciele dużych przestrzeni, w których jedna lampa wisząca nie ma możliwości skutecznego rozproszenia ciemności. Co więcej, takie rozwiązanie zmniejszałoby optycznie całą przestrzeń. Zdecydowanie się na dodatkowe źródła światła jest po prostu niezbędne – salon lepiej się prezentuje i jest bardziej funkcjonalny. Twojej uwadze polecamy więc przede wszystkim kinkiety i lampy podłogowe, które jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną i wprowadzają do wnętrza klimat sprzyjający wypoczynkowi.
Jeśli twój salon jest duży, bo stanowi połączenie kilku pomieszczeń, to właśnie nowoczesne oświetlenie pozwoli ci je od siebie odseparować. W holu warto postawić na niedużych rozmiarów kinkiety, nad stołem powinna pojawić się lampa wisząca, zaś przy sofie w części wypoczynkowej nie może zabraknąć eleganckiej lampy podłogowej. Zwróć uwagę, że ich dobre rozplanowanie pozwoli ci osiągnąć estetyczny efekt końcowy, który ma ogromne znaczenie – salon jest bowiem pomieszczeniem reprezentacyjnym.
Gdy zaczynasz projektowanie swojego salonu i chcesz, by wybrane lampy spełniały swoją rolę, powinieneś uwzględnić niezależne obwody. Zauważ bowiem, że bardzo rzadko używasz całego dostępnego oświetlenia w tym samym czasie. To bardzo ważne, by projekt twojego mieszkania nie sprawiał, że w przyszłości rachunki za prąd będą zbyt dużym obciążeniem dla twojego budżetu.
Jak wybrać lampy do salonu?
Najważniejsze jest to, by w salonie znalazło się kilka źródeł światła. Pamiętaj, że męczący półmrok może generować uciążliwe bóle głowy czy być przyczyną zmęczonych oczu, co negatywnie odbije się na twoim samopoczuciu i efektywności. Bardzo istotne jest więc oświetlenie całej posiadanej przestrzeni – również jej kątów i zakamarków. W tym celu warto postawić na ozdobne kinkiety, lampy stołowe czy oświetlenie podłogowe.
Zróżnicowane źródła światła w salonie sprawiają, że możesz dostosować panującą jasność do swoich potrzeb. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że zupełnie innego oświetlenia potrzebujesz podczas kończenia służbowych obowiązków, innego zaś, gdy przyjmujesz gości lub oglądasz telewizję. Każdą z tych czynności powinieneś móc wykonywać w bardzo komfortowych warunkach, dlatego zawsze zwracaj uwagę na moc opraw świetlnych, które wybierasz. Powinna być odpowiednio dobrana do metrażu, którym dysponujesz. Pamiętaj, że moc jest mniejsza, gdy zwiększasz liczbę dodatkowych punktów świetlnych.
Zanim zaczniesz kupować lampy do salonu, dokładnie przeanalizuj, co w nim robisz i jakie meble będą się w nim znajdowały. Dobrze jest również przemyśleć, jakie przyzwyczajenia mają domownicy. Dzięki temu będziesz w stanie ustalić ich liczbę oraz rodzaj najlepsze dla ciebie – projekt będzie uwzględniał wasze potrzeby i wymagania.
Istotne są jednak nie tylko czynności wykonywane w danym pomieszczeniu. Gdy wybierasz lampy do salonu, powinieneś wziąć pod uwagę również panującą we wnętrzu kolorystykę – zarówno ścian, jak i mebli. Zwróć uwagę, że w ciemnym pomieszczeniu powinno znaleźć się więcej punktów świetlnych, niż w jasnej przestrzeni.
Pamiętaj również, że lampy do salonu powinny pasować do wybranej przez ciebie stylistyki. Aby w pomieszczeniu panowała harmonia, wybieraj różne rozwiązania pochodzące z jednej serii produktów. Znajdziesz je m.in. w sklepie Artera, gdzie w jednym stylu mogą być utrzymane zarówno najważniejsze lampy wiszące, jak i dodatkowe oświetlenie podłogowe czy kinkiety.