Jak wybrać system konstrukcyjny – kiedy zdecydować się na budownictwo szkieletowe?

Ucieszony budowlaniec na budowie z planami w dłoni

Wybór systemu budowlanego jest jedną z kluczowych decyzji przy budowie nowego domu lub rozbudowie istniejącej nieruchomości. Przeważnie sprowadza się on do dwóch głównych opcji: szkieletu i muru. Czym różni się budownictwo szkieletowe od tradycyjnych systemów konstrukcyjnych?

Budownictwo szkieletowe

Konstrukcja z drewnianej lub stalowej ramy opiera się na zastosowaniu prefabrykowanych materiałów. Budownictwo szkieletowe pozwala na szybsze i bardziej efektywne wznoszenie domów. Ogranicza też koszty związane z przechowywaniem części konstrukcyjnych. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze budownictwa szkieletowego? Do najważniejszych aspektów należą takie kwestie jak:

  • prefabrykowane panele można wznieść na miejscu w ciągu kilku dni, a to oznacza, że dom szybko staje się odporny na warunki atmosferyczne;
  • budownictwo szkieletowe pozwala na postawienie całego domu w kilka miesięcy;
  • technologia szkieletowa sprawdzi się w przypadku prostych, niewymagających terenów;
  • ten system konstrukcyjny jest dość nowy i cały czas się rozwija, dlatego przy wyborze dostawców i wykonawców warto zwrócić uwagę na ich doświadczenie;
  • budownictwo szkieletowe pozwala na bardziej precyzyjne ocenienie kosztów i może być tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne metody wznoszenia domów.

Więcej fachowych informacji o budownictwie szkieletowym można znaleźć na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/budownictwo-szkieletowe-opinie-i-fakty.

Konstrukcja murowana

Murowanie jest najczęstszą formą systemu budowlanego stosowanego w Europie. Jest to metoda najlepiej poznana i znalezienie specjalistów, którzy wybudują dom przy wykorzystaniu cegieł i zaprawy nie powinno sprawiać kłopotów. Z drugiej jednak strony sam proces budowy jest o wiele dłuższy, niż ma to miejsce w przypadku budownictwa szkieletowego. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że:

  • materiały są (zazwyczaj) łatwo dostępne nawet w marketach budowlanych;
  • ściany murowane zapewniają przyzwoity poziom izolacji akustycznej bez potrzeby nakładania na nie dodatkowych produktów;
  • murowanie odbywa się na miejscu, więc może być obarczone błędem ludzkim;
  • pogoda w znacznym stopniu na harmonogram budowy;
  • osiągnięcie szczelności wymaga dbałości o szczegóły.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.