Jak zaprojektować taras lub balkon?

Kobieta siedząca na balkonie, który urządziła

Balkony i tarasy od niedawna przechodzą swoisty renesans. Coraz więcej możemy napotkać projektantów specjalizujących się w tej konkretnej kwestii, w telewizji częściej pojawiają się programy z poradami jak urządzać tego typu pomieszczenia. Jednak jak zaprojektować balkon i taras by był w pełni funkcjonalny a zarazem zachęcały do chwili odpoczynku?

Wygląd czy funkcjonalność?

Planując rozmieszczenie i estetykę danego miejsca, głównie mamy na celu by przyciągało wyglądem i było zarazem praktyczne. To zazwyczaj na balkonie przechowujemy rzeczy, które nie są nam obecnie potrzebne, bądź przemieniamy tę przestrzeń tak, by w międzyczasie służyła jako garaż dla roweru, czy mini ogródek. Jak jednak zachować walory estetyczne tego miejsca i jednocześnie wpasować do wyglądu przechowywane przedmioty? Najprościej, ale też najdrożej będzie zatrudnić specjalistę od projektowania takich miejsc. Do tańszych propozycji należy:

  • Samodzielne stworzenie projektu,
  • Użycie kreatorów dostępnych w internecie,
  • Skorzystanie z gotowych szablonów projektów.

Możemy wybrać kilka opcji, które dadzą znakomity efekt. Zależnie od stylu w jakim chcemy urządzić balkon należy wybrać rośliny. Tu z propozycją wychodzi Garden Box oferując rośliny, które będą odpowiednie w zależności od warunków panujących na naszym balkonie bądź tarasie. Takie rabaty kwiatowe są podzielone na kategorie zależne od miejsca ich położenia:

  • Na słońcu,
  • W półcieniu,
  • Wzdłuż płotu lub ściany,
  • Przy tarasie lub altanie,
  • Na skarpę,
  • W wietrznym miejscu.

Kwiaty są tu skomponowane w taki sposób by przetrwały dane warunki. Projekty balkonów w połączeniu z kompozycjami balkonowymi Garden Box stworzą niebanalne i przytulne miejsce, w którym aż chce się odpoczywać.

Urządzony taras przed domem
Źródło: https://www.pexels.com/

Jak urządzić taras i balkon?

Balkony, ze względu na swoją niewielką przestrzeń mają małe możliwości. Sprawdzą się tu meble ogrodowe, które można złożyć, tak by zaoszczędzić trochę miejsca. Warto również pomyśleć o bogatej roślinności czy innych modnych ozdobach. Doskonale sprawdzą się tu podwieszane fotele – zaoszczędzą sporo miejsca. Dywan jest zawsze dobrą opcją! Natomiast posiadacze tarasu, dzięki znacznie większej powierzchni aranżacji mają więcej możliwości. Tu meble ogrodowe mogą być większe i solidne. Tarasy są przedłużeniem salonu, dlatego ozdobne dywany również się tu sprawdzą. Duża powierzchnia sprzyja ozdobie tarasu sporymi roślinami, paprociami czy rabatami kwiatowymi. Ławki, stół i grill również nadadzą atmosfery i zachęcą do rodzinnego spędzania czasu. Wszystkie meble ogrodowe i dodatki powinny być odporne na warunki atmosferyczne.

Projektowanie wyglądu tarasu i balkonu wymaga czasu i wyczucia stylu. Ale warto stworzyć taką przestrzeń, chociażby do odpoczynku i chwili relaksu.

 

 

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.