Jak zorganizować przestrzeń wokół domu – 3 praktyczne wskazówki

Dla wielu osób przestrzeń wokół domu jest tak samo ważna, jak wnętrze. Jedno można stwierdzić z całą pewnością – to właśnie ogród i zewnętrzny wygląd domu jest jego wizytówką! Jak dobrze zorganizować przestrzeń wokół domu aby ogród był praktycznie urządzony i wyglądał świetnie?

1. Pierwsze wrażenie – czyli stylowe wejście do domu

Nawet przy niewielkim ogrodzie zazwyczaj furtkę od drzwi wejściowych do domu dzieli kilka metrów. Ten odcinek jest bardzo ważny, będziemy pokonywać go dziennie zapewne nie raz, a dla gości będzie pierwszym co zobaczą po przyjściu w odwiedziny. Warto więc dobrze to przemyśleć i zaplanować. Wybrana przez nas kostka brukowa powinna pasować do elewacji budynku, a także do innych ozdób ogrodowych, takich jak ławki, krzesła, oraz – co bardzo ważne – taras i ogrodzenie. Drugą ważną rzeczą przy planowaniu wejścia do domu jest odpowiedni piasek fugowy. Ten często marginalizowany element jest bardzo istotny, odpowiada za estetyczne łączenie kostek brukowych, a także zapobiega wyrastaniu chwastów pomiędzy nimi. Dzięki odpowiednio dobranemu piaskowi fugowemu można zaoszczędzić ogrom czasu, który w przeciwnym razie zostałby wykorzystany na monotonne odchwaszczanie tak ważnego elementu domu, jakim jest wejście.

Kostka brukowa w Katowicach dostępna na https://www.semmelrock.pl.

2. Miejsce do odpoczynku – taras

Taras – zwłaszcza w miesiącach letnich – to prawdziwe serce domu. Odpowiednio zorganizowany, posiadający możliwość zrobienia z niego oranżerii (ogrodu zimowego) może służyć domownikom przez cały rok, niezależnie od pogody. Ogród z tarasem jest zdecydowanie czymś, w co warto zainwestować. To świetne miejsce do odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi, spożywania wspólnych posiłków, zabaw. Dla wielu osób ogród i taras to najważniejsze czynniki, które przekonały ich do zdecydowania się na przeprowadzkę do wolnostojącego domu. Posiadając taras nadający się jedynie do spędzania na nim czasu w sezonie letnim, warto wybrać takie meble, które po złożeniu i schowaniu w piwnicy nie będą zajmowały wiele miejsca. Drugim praktycznym rozwiązaniem będzie zakup mebli z wysokiej jakości tworzyw, które są odporne na deszcz, śnieg i niskie temperatury. Tego typu krzesła i stoły mogą stać na tarasie i cierpliwie czekać, aż pogoda pozwoli domownikom wrócić do spędzania czasu na zewnątrz.

3. Rośliny – nie tylko piękne, ale i zdrowe

Przydomowy ogródek wygląda przepięknie i budzi pozytywne skojarzenia. Ozdabia dom, a przy okazji samo pielęgnowanie i korzystanie z jego zasobów pozwala się zrelaksować. Zamiast kupować przepiękne kwiaty w doniczkach, warto zasadzić w swoim ogrodzie krzewy i owocowe drzewa. Hodowla warzyw takich jak rzodkiewki, pomidory, marchewki, a także ukochanych owoców Polaków – truskawek, nie wymaga dużo umiejętności, a jedynie cierpliwości i regularności w pielęgnowaniu. Rośliny tego typu są niezwykle urokliwe, a poza tym troska o nie zostanie szybko nagrodzona przepysznym smakołykiem.

Chcąc urządzić swój ogród tak by był piękny i stanowił wizytówkę domu, bardzo łatwo popaść w przesadę. Rozwiązania na które się decydujemy powinny być uniwersalne, mieć więcej niż jedno zastosowanie i nie wymagać bardzo dużo poświęcenia, gdyż wtedy zapewne dość szybko straci się zapał.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.