Jakie krzewy owocowe do ogrodu?

jagody z domowego ogrodu

Krzewy owocowe na własnej działce to i duma, i ekologia, i zdrowe odżywianie w jednym. Jeśli kupiłeś już dom lub działkę, czas zabrać się za wybieranie domowego sadu! Sprawdź, jakie powinieneś kupić krzewy owocowe i drzewka.

Skoncentrujemy się na tych gatunkach, które będą łatwe w uprawie nawet dla początkującego ogrodnika, nie wymagają wiele pracy i ich owoce są bardzo zdrowe.

Porzeczki

Jest kilka odmian porzeczek: białe, czarne i czerwone są najbardziej znane. Każda z nich różni się innym smakiem i zapachem. Wszechstronne zastosowanie owoców zapewnia im wielką popularność. Doskonale smakują jako dodatek do ciasta, dżemów, soków, marmolad, jedzone na surowo lub jako dodatek do mięs.

Krzewy porzeczki nie wymagają zbyt wielkiej pielęgnacji. Do głównych należy regularne odchwaszczanie i przycinanie. Krzewy porzeczki mają niewielkie wymagania glebowe.

Maliny

W malinowym chruśniaku… To jeden z najpiękniejszych wierszy Bolesława Leśmiana, romantyczny i soczysty jak owoce malin! Pozwólmy się zaczarować i stwórzmy swój osobisty malinowy chruśniak, pełen wspaniałych owoców! Sok z malin jest idealny jako dodatek do deserów, a zimą leczy przeziębienie. Maliny to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu, dodatkowo leczą miażdżycę i nadciśnienie.

Borówka amerykańska

Popularność tego dość wysokiego krzewu jak na odmianę borówki wzrosła, odkąd ceny w sklepach stały się większe. Borówkę sadzi się w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Gleba dla krzewów borówki musi mieć kwaśne PH, przepuszczalne oraz bogate w próchnicę i składniki pokarmowe. Krzewy podlewa się regularnie.

Agrest

Wysoki krzew dający smaczne, zielone owoce i wspaniałym miąższem. Agrest potrzebuje stałego nawodnienia, wilgotnego podłoża i kwaśnej gleby. Choć jest mrozoodporny, źle reaguje na suszę. Owoce agrestu są pełne witamin i minerałów, poprawiają wzrok, uspokajają nerwy i działają moczopędnie.

Jeżyny

Znane pod różnymi nazwami: dziady lub ostrężyny. Gęsty, kolczasty krzew potrzebuje słonecznego miejsca, z lekko wilgotnym podłożem, jednak nie tam, gdzie stoi woda. Wymaga kwaśnego PH ziemi i regularnego podcinania, ponieważ bardzo szybko się rozrasta. Im lepsze nawodnienie, tym smaczniejsze i większe owoce.

Written by 

One thought on “Jakie krzewy owocowe do ogrodu?

  1. Mam wielki ogród i wszystkie wymienione w nich krzewy. W tym roku jest taki urodzaj, że nie mam kiedy wyjść z ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.