W dzisiejszych czasach brak ocieplenia budynku nie jest tak częstym przypadkiem jak jeszcze dziesięć lat temu. Coraz większa jest świadomość ludzi w kwestii termoizolacji i coraz bardziej oczywista jej potrzeba dobrze wykonanego ocieplenia. Niestety, w trakcie prac ociepleniowych nie raz dochodzi do błędów w sztuce, które mogą mieć katastrofalne skutki zarówno dla naszego portfela, jak i zdrowia. Niekontrolowana ucieczka ciepła przez ściany oraz dach, zawilgocenie ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, rozwój grzybów i pleśni, a w konsekwencji niszczenie konstrukcji budynku. Wyeliminowanie wszelkich błędów jest bardzo trudne, często nawet niewykonalne, a z pewnością bardzo kosztowne.
Źle zabezpieczony budynek
Odpowiednie zabezpieczenie budynku ma istotne znaczenie dla efektu prac ociepleniowych. Elewacja powinna być odcięta od działania promieni słonecznych, wilgoci oraz chroniona przed zabrudzeniami. Zabezpiecza się ją oklejając folią elementy szczególnie narażone, takie jak okna czy stolarka. Specjalna siatka zamontowana na całej powierzchni ocieplanej elewacji chroni ją przed wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem, dzięki czemu świeżo nałożone materiały mogą równomiernie wysychać.
Niewłaściwe przygotowanie podłoża
Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie powierzchni ścian do nałożenia warstwy izolacyjnej. To absolutna podstawa przeprowadzenia wszelkich prac ociepleniowych. Właściwie przygotowane podłoże to takie, które jest gładkie, równe i pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń, co pozwala na dobre wiązanie kleju. Niezwykle ważne jest też sprawdzenie poziomu zawilgocenia ścian pod kątem ewentualnego zagrzybienia. Kruche podłoża powinny zostać zabezpieczone za pomocą środka gruntującego, co zapewni dobrą przyczepność materiałów.
Niedokładne nakładanie warstwy izolacyjnej
Zaleca się używania najlepszej jakości materiałów, które nie tylko zapewniają komfort pracy, ale również gwarantują długą żywotność ocieplenia. Niewłaściwy wybór kleju może skutkować odspajaniem kolejnych warstw izolacji, co z kolei może doprowadzić do konieczności demontażu wykonanego ocieplenia i rozpoczęciem prac od nowa. Rozszczelnianie izolacji i powstanie mostków termicznych są efektem nieumiejętnego klejenia płyt styropianowych oraz pozostawienia niewypełnionych powierzchni lub szczelin.
Niezwykle istotne jest uzależnienie prowadzenia prac ociepleniowych od panujących warunków pogodowych. Zbyt wysokie temperatury latem mogą powodować zbyt szybkie wysychanie kleju, zbyt niskie natomiast zimą mogą prowadzić do długiego wysychania kleju. Równie niewskazana jest zbyt duża wilgotność powietrza.
Nieprawidłowe mocowanie płyt styropianowych
Niedostatecznie mocno przymocowana izolacja do warstwy nośnej to niestety dość częsty błąd wykonawcy. Jest to spowodowane zbyt oszczędnym stosowaniem kleju lub używania materiałów o źle dobranych parametrach. Inna możliwa przyczyna to zbyt słabe mocowanie mechaniczne za pomocą śrub, kołków i kotw.
Bardzo ważne jest dobranie właściwej grubości materiału izolacyjnego oraz sposób przyklejania płyt styropianowych, zwłaszcza na krawędziach budynku i w miejscach łączenia węzłów konstrukcyjnych. Te obszary bowiem są najbardziej narażone na występowanie mostków termicznych, a w konsekwencji powstawanie grzybów i pleśni oraz naruszenia konstrukcji. Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców.