Czynsz za mieszkanie płaci się zwykle od momentu przekazania lokalu, ale niektórzy deweloperzy określają swoje zasady opłacania czynszu. Informacji dotyczących konkretnych wytycznych i terminów należy szukać w umowie deweloperskiej.
Czym jest czynsz?
Czynsz to comiesięczna opłata administracyjna wnoszona na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, zarządcy budynku lub wspólnoty. Dzieli się na opłaty zależne od zarządcy nieruchomości i niezależne. Do opłat niezależnych zalicza się opłaty wynikające z korzystania z lokalu, które są ustalone odgórnie przez jednostki zewnętrzne. Wśród opłat tego typu wyróżnić można opłaty za prąd i gaz, wodę i kanalizację, centralne ogrzewanie, opłatę za wywóz śmieci oraz podatek od nieruchomości pobierany przez gminę.
Opłaty zależne od zarządcy budynku to koszty utrzymania części wspólnych bloku, takie jak składka na fundusz remontowy, opłata za prąd i ogrzewanie części wspólnych, koszty porządkowe oraz koszty administracyjne i wynagrodzenie zarządu spółdzielni i pracowników.
Deweloper w Lublinie – ile kosztuje czynsz?
Rata kredytu hipotecznego to tylko część opłat ponoszonych przez nowego właściciela nieruchomości. Przed podpisaniem umowy z deweloperem w Lublinie należy zorientować się w cenach czynszu. Warto mieć na uwadze, że im więcej terenów zielonych i oświetlenia na obszarze spółdzielni, tym większe opłaty będziesz ponosić na rzecz spółdzielni.
Dobrze jest mieszkać na strzeżonym osiedlu, ale im więcej ochroniarzy, tym więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć na wynagrodzenie konkretnych osób. Wszystko jest kwestią priorytetów i możliwości finansowych osób kupujących nieruchomość.
Od kiedy musisz płacić czynsz?
Zgodnie z prawem właściciel nieruchomości powinien zacząć płacić czynsz od momentu przekazania kluczy do mieszkania. Nieistotny jest więc fakt, czy trwają tam jeszcze remonty, czy już się wprowadziliście. Często termin, od którego naliczana jest opłata za czynsz zamieszczony jest w umowie deweloperskiej lub terminem tożsamym jest moment odebrania technicznie lokalu albo dzień przeniesienia wartości.
Mieszkanie bezczynszowe
Na rynku nieruchomości możesz natknąć się na oferty tak zwanych mieszkań bezczynszowych. W praktyce oznacza to, że nieruchomości nie podlegają pod żadną wspólnotę, więc nie ma konieczności uiszczania opłat administracyjnych a właściciel nieruchomości ponosi tylko koszty eksploatacji mieszkania. W tej sytuacji dbanie o tereny zielone oraz czystość należy do obowiązków lokatorów. W przypadku konieczności remontu lokatorzy muszą zorganizować zbiórkę na wykonanie napraw.
Niesamowicie ważny temat 🙂