Krótki poradnik o tym, jak uszczelnić okna przed zimą

Uszczelnianie okien

Nadchodzą przymrozki, dlatego to już ostatni dzwonek na przygotowanie swojego domu na nadchodzącą zimę. Do jednej z podstawowych czynności konserwacji domu przed zimą, należy sprawdzenie, czy nasze okna są szczelne. Warto dokonać odpowiedniego przeglądu, zanim temperatura spadnie do zera, zacznie sypać śnieg i wiać nieprzyjemny wiatr. Przez okna ucieka nam najwięcej ciepła z domu, jeżeli nie chcemy marznąć w zimie, należy je uszczelnić.

Jesień to idealny czas na roboty remontowe, ponieważ temperatury nie są jeszcze ekstremalnie niskie. W słoneczny dzień można przeprowadzić uszczelnianie okien, aby uniknąć konieczności robienia tego w minusowej temperaturze.

Jak rozpoznać nieszczelne okna?

Pierwszym symptomem nieszczelności okien będzie odczuwanie dopływu powietrza do wnętrza nawet wtedy, kiedy okna są zamknięte. Firanki lub rolety mogą się poruszać, a przy zbliżeniu ręki do ramy okna, poczujemy chłodny powiew.

Jeżeli doprowadzimy nasze okna do zaawansowanego stadium nieszczelności, można nawet zaobserwować delikatny przeciąg między pomieszczeniami. Podczas oględzin warto zwrócić uwagę także na ościeżnicę (czy nie jest wypaczona), wszelkie uszkodzenia ram i okuć, pęknięcie, zniszczone uszczelki i stan tynku między oknem a ościeżnicą.

Nieszczelność okien można wykryć za pomocą prostego testu, przy użyciu kartki papieru. Wkładamy papier między ościeżnicę i skrzydła (tylko nie na ryglu), po czym zamykamy okno. Jeśli kartkę będzie można wyciągnąć, to znak, że okno wymaga naprawy. Jednak jeśli nie możemy zlokalizować, skąd ucieka nam ciepło, warto wtedy zdecydować się na przeprowadzenie badania kamerą termowizyjną.

Jak uszczelnić okna?

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ od szczelnych okien zależy prawidłowa izolacja termiczna w pomieszczeniu. Jeżeli będziemy regularnie tracić ciepło przez nieszczelności, wzrosną koszty ogrzewania. Najlepiej skorzystać w tym celu z pomocy fachowca, który pomoże uszczelnić okna. Zyskamy pewność, że zostało to wykonane prawidłowo.

W zależności od rodzaju uszkodzenia, do uszczelnienia okien używa się różnego rodzaju materiały. Dobiera się w zależności od rodzaju uszczelki. Wyróżniamy materiały, takie jak:

  • pianka poliuretanowa
  • silikon
  • uszczelka

Uszczelnianie okien pianką poliuretanową

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie wyczyścić okno z kurzu, pyłków i smug. Należy je również wytrzeć do sucha. Do nakładania pianki używamy specjalnego pistoletu lub plastikowej rurki. Do środka szczeliny należy zaaplikować preparat, mając na uwadze, że ten materiał ma właściwości rozprężające. Oznacza to, że po nałożeniu zwiększy swoją objętość trzykrotnie. Po kilku godzinach, kiedy pianka się utwardzi, można obciąć wystające elementy i pokryć piankę tynkiem.

Uszczelnianie okien silikonem

Podobnie jak w powyższej sytuacji, przed rozpoczęciem uszczelniania należy oczyścić okno. Należy usunąć poprzedni uszczelniacz i przede wszystkim odtłuścić je. Ramę okna warto okleić taśmą malarską w celu ochrony. Silikon również nanosimy za pomocą pistoletu. Kiedy preparat wyschnie, jego nadmiar odcina się nożykiem. Odrywamy taśmę zabezpieczającą i pozostawiamy na dobę do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie nie otwieramy okien.

Wymiana uszczelki w oknach

Przed rozpoczęciem procesu wymiany uszczelki należy przygotować powierzchnię ram i ościeżnicy. Czyścimy je, zeskrobujemy farbę i pozostałości po poprzedniej uszczelce, a na koniec przecieramy spirytusem. Na całkowicie suchej powierzchni należy nakleić uszczelkę. Najlepiej sprawdzą się te samoprzylepne. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić rozmiar uszczelki przed zakupem.

A jeżeli Twoje okna są już zbyt uszkodzone i uszczelnianie nic nie pomoże, zawsze możesz wybrać nowy komplet w sklepie Bianex Wrocław.

źródło zdjęcia: freepik.com

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.