Kurs HDS — jak go zrobić?

Mężczyzna na kursie na operatora żurawi wierzowych

Transport materiałów budowlanych lub innych dużych ładunków został znacznie ułatwiony dzięki Hydraulicznym Dźwigom Samochodowym, znanym najczęściej pod skrótem HDS. Takie samochody z żurawiami mogą obsługiwać tylko osoby mające uprawnienia HDS. Podpowiadamy, w jaki sposób możliwe jest zdobycie takich kwalifikacji.

Bez wątpienia na placu budowy żuraw wieżowy jest jednym z ważniejszych urządzeń, a na pewno największym. Takie maszyny wymagają precyzji, wysokich kwalifikacji i posiadania odpowiednich uprawnień. Wyjaśniamy, jak je zdobyć.

Kurs operatora żurawi wieżowych — kto może do niego przystąpić?

Kurs na żurawie wieżowe jest konieczny do obsługi takich urządzeń. Wszystko dlatego, że żurawie wieżowe to urządzenia transportu bliskiego, podlegają dozorowi UDT i wymagają specjalnych umiejętności od obsługujących je osób. Czego wymaga się od operatorów żurawi wieżowych? Zanim zostaną takimi operatorami, muszą ukończyć kurs w zakresie żurawi wieżowych zakończony egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Do takiego szkolenia mogą przystąpić osoby, które:

  • ukończyły 18 lat,
  • nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku operatora żurawi wieżowych.

Kurs na żurawie wieżowe — jak wygląda?

Program szkoleniowy jest podzielony na dwa segmenty: pierwszy to zajęcia teoretyczne, a drugi to zajęcia praktyczne prowadzone przez firmy organizujące takie kursy. Szkolenie może być prowadzone dla grup zorganizowanych lub dla indywidualnych uczestników po zebraniu odpowiedniej liczby osób. W części teoretycznej kursanci otrzymują materiały szkoleniowe i uczestniczą w wykładach. Poznają tam informacje na temat obsługi żurawi wieżowych, poznają przepisy BHP. Natomiast druga część kursu to zdobywanie wiedzy praktycznej w czasie zajęć na urządzeniach.

Egzamin przed UDT

Jak wygląda przebieg egzaminu, jaki organizuje Urząd Dozoru Technicznego? Zdobycie uprawnień jest możliwe dopiero po zaliczeniu wszystkich części takiego egzaminu. Na co się zatem przygotować? Wszystko zaczyna egzamin teoretyczny, w którego czasie rozwiązuje się test. Druga część to egzamin praktyczny, gdy trzeba wykonać zadania polecone przez egzaminatora. Jeśli wynik egzaminu jest pozytywny, kandydat zyskuje nowe kwalifikacje i potwierdzenie uprawnień operatora żurawi wieżowych.

Operator żurawi wieżowych — dlaczego warto nim zostać?

Czy warto przystąpić do kursu, a potem do egzaminu UDT i zostać operatorem żurawia wieżowego? Na pewno tak, ponieważ takie uprawnienia zwiększają szansę na rynku pracy i umożliwiają znalezienie lepiej płatnego zajęcia. Ukończenie szkolenia na operatora żurawi i zdobycie nowych kwalifikacji zwiększy naszą konkurencyjność w oczach pracodawców. Warto pamiętać, że także za granicą wiele firm poszukuje ludzi znających się na obsłudze żurawi.

Aby móc obsługiwać żurawie wieżowe, trzeba ukończyć specjalne szkolenia i zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki temu zyskuje się nowe kompetencje i możliwość pracy na jednych z największych urządzeń na placach budowy.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.