Wiele osób marzy o ogrodzie z warzywnikiem, a także sadem. Można wybrać jeden z nich lub postawić na obydwa elementy, wszak warzywa i owoce można uprawiać nawet w małym ogródku. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, to podpowiemy Ci od czego zacząć i jakie gatunki warto wybrać na swój mały skrawek zieleni.
Po pierwsze: uprawa pod chmurką czy pod osłonami?
Na samym początku musisz zastanowić się czy warzywa i owoce chcesz uprawiać na zewnątrz czy pod osłonami. Wbrew pozorom jest to istotne. Choć uprawa pomidorów na zewnątrz może się udać, szczególnie w przypadku małych odmian, które możesz zasadzić w doniczce, to jednak większość warzyw i owoców ciepłolubnych należy uprawiać pod osłonami. Dlatego koniecznie musisz wybrać odpowiednią folię do ogrodu. Możesz oczywiście zdecydować się na mały inspekt na którym postawisz wspomniane już doniczki. Jednak doskonale będzie się prezentował mały tunel foliowy. Możesz w nim uprawiać nie tylko ogórki, czy paprykę, ale również truskawki. Dzięki temu uprawy są również w dużej mierze chronione przed szkodnikami, a przede wszystkim nadmierną wilgocią. Folia ogrodowa musi być oczywiście wyposażone w perforację, gdyż bez nich nie będzie odpowiedniego przepływu powietrza, a rośliny będą gniły lub marniały. Jeśli masz spory ogród, to oczywiście możesz wybrać duży tunel foliowy o wysokości 2 metrów. Tutaj najistotniejsze znaczenie ma to, by przewiew był zapewniony od góry, gdyż wtedy cyrkulacja powietrza jest najlepsza. Uprawa pod chmurką też może się udać, zwłaszcza, gdy wybierzesz zioła, a także niezbyt wymagające warzywa.
Po drugie: znajdź odpowiednie miejsce do uprawy i wybierz żyzną glebę ogrodową
Jeśli już zdecydujesz, co i jak chcesz uprawiać, musisz zadbać o znalezienie odpowiedniego miejsca na uprawę. Niewątpliwie powinno być jak najbardziej nasłonecznione, a więc znajdujące się po południowej stronie ogrodu. W tym miejscu można liczyć na najwięcej słońca, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu upraw. Bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniej gleby ogrodowej. Nawet sadząc bezpośrednio w gruncie należy zmieszać glebę ogrodniczą z tą, która jest w ogrodzie, gdyż nigdy nie jest ona wystarczająco żyzna. Często do takiej mieszanki dodaje się jeszcze kompost dopasowany odczynem do preferencji roślin wybranych na uprawy. Potem można sadzić już sadzonki warzyw i owoców.
Po trzecie: sadź rośliny według płodozmianu, aby ograniczyć ich chorowanie
Aby ograniczyć choroby grzybowe i pojawianie się szkodników na roślinach należy stosować nie tylko odpowiednie osłony, ale również płodozmian. Co to takiego? To sadzenie po sobie różnych gatunków warzyw w kolejnych latach, tak by gleba nie została pozbawiona składników odżywczych, co zawsze jest dobrym środowiskiem dla rozwoju patogenów. Dlatego najpierw po zastosowaniu obornika sadzi się warzywa o głębokim systemie korzeniowym. Należą do nich seler, marchew, pietruszka i burak. Zatem nie sadzimy ich w jednym miejscu po sobie, a w odstępie 2-3 letnim, co nie znaczy, że danej rośliny nie możemy posadzić w innej części ogrodu. W drugim roku sadzi się rośliny, które wymagają zielonego nawozu. Takie rośliny mają działanie fitosanitarne, czyli wzbogacają glebę o składniki odżywcze są to gorczyca, gryka czy rzodkiew oleista. W trzecim roku sadzi się rośliny o płytkim systemie korzeniowym. Należą do nich między innymi: zielona sałata, czy cebula. Na samym końcu sadzi się znów rośliny o silnym systemie korzeniowym. Innym przykładem płodozmianu może być sadzenie po sobie w kolejnych latach: ziemniaków, następnie marchwi, później fasoli, a w czwartym roku kapusty.
Po czwarte: postaw na krzewy i drzewa owocowe łatwe w uprawie
W swoim ogrodzie możesz postawić również na mały sad. Jakie wybrać do niego krzewy i drzewa owocowe? Świetnie sprawdzi się czerwona i czarna porzeczka, które nie mają dużych wymagań, jednak należy dbać o to, by nie zarastały chwastami. Możesz postawić również na krzewy jeżyn, które także nie potrzebują nadmiernej pielęgnacji. Porzeczkę co kilka lat warto zasilać obornikiem. Jeśli chodzi o drzewa owocowe, to sprawdzą się jabłonie czy też czereśnie.
Twój ogród może być pełen smacznych warzyw i owoców, jeśli przestrzegasz prawidłowej pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że staje się on domem dla wielu gatunków ptaków i owadów, które żywią się owocami. W ten sposób Twój ogród współgra z naturą.