Systemy wentylacji pożarowej podzielone są na wiele rodzajów. Najprostszym z nich jest tzw. oddymianie grawitacyjne. Jest ono szeroko wykorzystywane w różnych budynkach użyteczności publicznej. Spowodowane jest to bardzo niskimi nakładami inwestycyjnymi, ale też dużą skutecznością tego systemu. Najpierw trzeba jednak dostosować system do budynku, w którym się on znajdzie. Fachowcy powinni w takich sytuacjach zdecydować się na zastosowanie optymalnych parametrów, bez których nie będzie można poprawnie korzystać z oddymiania grawitacyjnego.
Co wchodzi w skład oddymiania grawitacyjnego?
Oddymianie grawitacyjne składa się z kilku równie istotnych elementów, w tym:
- systemu wyzwalającego,
- okien lub klap oddymiających,
- klap napowietrzających
W przypadku, gdy zabraknie któregoś z tych elementów system na pewno nie będzie działał poprawnie. Klapy oddymiające zaczną działać od razu wtedy, gdy system dostanie sygnał, że w budynku wybuchł pożar. W ten sposób dym znajdujący się bezpośrednio przy suficie wydostanie się na zewnątrz.
Dzięki klapom napowietrzającym można sprawniej przeprowadzić cały proces oddymiania pomieszczenia, natomiast system wyzwalający będzie odpowiadał za uruchomienie czujników dymu oraz temperatury.
Poznaj budowę systemu oddymiania grawitacyjnego: https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-oddymianie-grawitacyjne.
Dlaczego warto inwestować w oddymianie grawitacyjne?
Warto inwestować w oddymianie grawitacyjne z kilku powodów. Przede wszystkim dzięki takim systemom dużo łatwiej specjalistom będzie ewakuować ludzi z płonących pomieszczeń. Utrudnieniem w pracy strażaków może być np. zbyt wysoka temperatura, duża ilość dymu lub też wydobywające się produkty spalanie o toksycznym działaniu. Korzystając z oddymiania grawitacyjnego zniweluje się występowanie tak szkodliwych czynników i strażacy będą mogli szybciej wyprowadzić ludzi na zewnątrz oraz zająć się skutecznym gaszeniem pożaru.