Dach to najważniejsza część budynku. Składa się z konstrukcji nośnej oraz pokrycia. Rodzaje konstrukcji dachów w domach jednorodzinnych zależne są od rozmiarów i rozpiętości dachu, warunków klimatycznych panujących w lokalizacji oraz zastosowanych więźb dachowych. Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, składający się z dźwigarów dachowych. A jego celem jest przenoszenie obciążeń na podpory – takie jakie ściany i słupy. Najbardziej popularną konstrukcją dachów jest konstrukcja drewniana, wykonywana głównie z dźwigarów sosnowych i świerkowych, a wkładki pochodzą z drewna twardego – na przykład dębowego lub akacjowego. Legary przeznaczone do wykonywania więźby dachowej muszą być odpowiednio wysuszone i zabezpieczone przed ogniem oraz czynnikami biologicznymi.
Prosta i stabilna konstrukcja dachu dzięki więźbie krokwiowej!
Najprostszą konstrukcją dachową jest więźba krokwiowa. Charakteryzuje się ona tym, że jej podstawowym elementem nośnym jest połączona w kalenicy, para krokwi. W ten sposób, krokwie z belką drewnianego stropu tworzą wiązar oparty na zewnętrznych ścianach budynku. Belki tworzące drewniany strop, opierają się na murze lub murłacie. Więźba krokwiowa musi być solidnie wykonana, ponieważ od stabilności tych połączeń, zależy końcowa stabilność dachu oraz jego bezpieczeństwo. Więźba krokwiowa stosowana jest przy rozpiętości ścian zewnętrznych, nieprzekraczających 6 metrów i nachyleniu połaci dachowej 40-60⁰.
Szeroka rozpiętość ścian charakteryzuje konstrukcje dachów w stylu więźby jętkowej.
Więźba jętkowa jako rodzaj konstrukcji dachu występuje w budynkach, w których rozpiętość ścian wynosi od 5 do 12 metrów i ma kąt nachylenia połaci 25-67⁰. W takich konstrukcjach, więźba krokwiowa przestaje być ekonomiczna, ponieważ wymagałaby zastosowania bardzo dużych przekrojów. Więźba jętkowa to krokwia rozparta, na której w mniej więcej połowie długości lub nieco wyżej występuje poziomy element – zwany jętką. Przyjmuje się, że część krokwi od murłaty do jętki nie powinna być dłuższa niż 4,5 metra, a górna czyli pomiędzy jętką a kalenicą nie powinna być dłuższa niż 2,7 m.
Konstrukcja dachu na więźbie płatwiowo-kleszczowej: kiedy potrzebne jest wsparcie krokwi!
Trzecim rodzajem drewnianych konstrukcji dachów jest więźba płatwiowo-kleszczowa, stosowana przy szerokich stropach. O takiej konstrukcji dachu mówi się, gdy krokwie są dodatkowo podpierane w około połowie rozpiętości, na płatwiach pośrednich. Płatwie podpierane są słupkami stojącymi na płatwiach stropowych lub bezpośrednio na stropie. Aby taka konstrukcja więźby dachowej była stabilna, usztywniają ją poziomo kleszcze, czyli podwójne belki wiążące końce słupów z opierającymi się na nich krokwiami. Kleszcz montowany jest co trzecia – czwarta para krokwi. Ten rodzaj konstrukcji dachu nazywany jest także więźbą dachowo-płatwiową. Przy zastosowaniu tego rodzaju konstrukcji dachu, jego rzut może być bardzo skomplikowany. Należy też pamiętać, że w przypadku więźby słupy będą utrudnieniem w zagospodarowaniu poddasza – przy odpowiednim wykonaniu, można ukryć je w ściankach działowych.
Nowoczesna konstrukcja dachu: wiązar kratowy
Wiązary kratowe to konstrukcje dachów, składające się z cieńszych elementów niż tradycyjne więźby ciesielskie. Taki wiązar wykonany jest z dwóch pasów: górnego i dolnego, pomiędzy którymi znajdują się cienkie pionowe słupki i ukośne krzyżulce. Wiązar kratowy ma dużą sztywność i wytrzymałość.
A jednocześnie jest lekki i do jego wykonania nie potrzeba wiele drewna. Wiązary kratowe najpraktyczniej jest wykonać w wytwórni a nie na budowie.
Warto konsultować wybór konstrukcji dachowej z profesjonalistami, stosującymi nowatorskie technologie gwarantujące możliwość dowolnego kształtowania konstruowanych dachów.