Rośliny na działkę rekreacyjną

Rośliny na działce

Działka rekreacyjna powinna być naszą ostoją i miejscem, w którym będziemy się czuć wygodnie. Nie powinniśmy w niej spędzać czas tylko na pracy. Chociaż jest to też forma aktywacji, która nam na pewno nie zaszkodzi.

Jakie rośliny sadzimy na działce rekreacyjnej

Nawet jeśli pracujemy na etacie możemy oczywiście po pracy spędzać czas na działce jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też wybierajmy te gatunki, które rosną bez większych problemów.

Jakie drzewa posadzić na działce rekreacyjnej

Cień jaki dają drzewa warto mieć na działce. Jeśli nie sięgają do nas żadne od sąsiada to możemy je posadzić na przykład przy wejściu na działkę czy w pobliżu altany. Warto wybierać drzewa szczepione na niskich podkładkach.

Jabłonie

Jabłonie to bardzo wdzięczne drzewa na działkę rekreacyjną. Szczepione na niskich podkładkach osiągają zaledwie kilka metrów wysokości. Kwitnąca wiosną jabłoń wyglądają bardzo efektownie. Z odmian dostępnych w handlu warte uwagi są takie jak kosztela, jonagold czy oliwka żółta.

Wiśnie

Wiśnie to wartościowe owoce, posiadają dużo witamin, można z nich robić soki na zimę czy kompoty. Ich pestki zawierają witaminę B17 dlatego możemy ich nie drylować tylko jak nasze babcie całe owoce wrzucać do słoików. Wystarczy posadzić jedno drzewko wiśni aby mieć dość owoców zarówno do jedzenia na bieżąco jak i przetwarzania.

Brzoskwinie

Brzoskwinia to przepyszny owoc, na działkę idealnie nadaje się odmiana Rakoniewicka, która jest samopylna i nie wymaga drugiego drzewa aby wiązać owoce. To drzewo musi mieć miejsce słoneczne i osłonięte od zimnych wiatrów, jednak nie może rosnąć w gąszczu gdyż wtedy łatwo choruje.

Magnolie

Magnolie mogą rosnąć jako duże krzewy albo niewielkie drzewa. Ich piękne kwiaty są naprawdę efektowne. Najlepiej wybierać odmiany późno kwitnące, gdyż wczesną wiosną nie spędzamy tak dużo czasu na działce jak w cieplejsze dni.

Brzoza

Brzoza to piękne drzewo o ładnej białej korze. Można posadzić odmianę rosnącą niezbyt wysoko, która utworzy nad nami piękny parasol szemrzących liści. Biały pień kory warto w czasie upałów umyć z zielonego nalotu.

Jakie krzewy posadzimy na działce rekreacyjnej

Na niewielkich rozmiarów działce rekreacyjnej krzewy są idealnymi roślinami do zagospodarowania terenu.

Maliny to nie tylko smaczne owoce. Można posadzić je wzdłuż ścieżki albo zrobić żywopłot odgradzający warzywnik od części rekreacyjnej. Także nie skreślajmy już na wstępie krzewów owocowych nawet w ogrodzie ozdobnym.

Azalie będą ozdobą ogrodu jeśli znajdziemy dla nich miejsce w lekkim cieniu. Mogą one rosnąć też w słońcu, jednak pamiętajmy że lubią wilgoć i przepuszczalne lekko kwaśne podłoże.

Wejście do ogrodu z azaliami

Działka rekreacyjna w bieli

Kaliny oraz jaśmin i lilak z bzem są pięknymi krzewami kwitnącymi na biało. Z bzu dzikiego można robić soki zarówno z kwiatów jak i w pełni dojrzałych owoców. Kalina zawiązująca jagody jest ozdobna też jesienią.

Każdy z tych krzewów wymaga przycinania co roku. Najlepiej wykonywać to po kwitnieniu. Usuwając przekwitłe kwiatostany stymulujemy roślinę do tworzenia zawiązków nowych pąków na rok następny.

Zdrowie to jeden z najważniejszych elementów naszego życia. Szybki tryb życia oraz mała podaż witamin sprawia, że jesteśmy zmęczeni.  Może czas to zmienić i zainwestować w siebie? Idealnie do tego nadaje się właśnie uprawa roślin owocowych. Nic tak nie smakuje jak wiśnie czy maliny z własnej działki.

Inwestycja w owoce zawsze się nam opłaci. Jeśli nawet nie my na nich skorzystamy, to zawsze możemy udostępnić nasze zasoby sąsiadom. Zawsze też możemy wykorzystać owoce do wyrobu nalewek. Taki zapas zawsze się nam przyda, możemy wykorzystać to jako nietypowy upominek. Na pewno nie jest to coś co można kupić na rogu w sklepie. Ze względu na przeznaczenie działki oraz to, że będziemy mogli tam przebywać kilka dni w tygodniu nie powinny na niej rosnąć rośliny wymagające dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Lepiej jest ostawić na rośliny które w okolicy dadzą sobie radę. Warto miejsce gdzie rosną drzewa, krzewy i kwiaty oddzielić od trawnika specjalnym obrzeżem. To bardzo ułatwi zabieg koszenia trawy oraz pielęgnacje roślin na rabacie. Takie uporządkowanie sprawi też, że nasza działka rekreacyjna będzie wyglądała estetycznie. Oczywiście wpłynie to także na jej cenę w razie jakbyśmy chcieli ją sprzedać.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.