Wady i zalety mieszkania na działce pod lasem

Dom w lesie zasypany śniegiem

Działka pod lasem ma równo tyle zalet co i wad. W gruncie rzeczy nasz komfort zależy od tego czy potrafimy zaakceptować to, co dla innych jest niedogodnością.

Zalety mieszkania pod lasem

Na sam początek może omówimy zalety mieszkania w pobliżu lasu. Na pewno jest to cisza, spokój i wolność. Na pewno wielu z nas to doceni, ale nie wszyscy potrafią to znosić przez dłuższy czas. Zalet jest jednak więcej.

Dojazd jakich mało

Uwielbiam jeździć rowerem i tak jakoś kiedyś udało mi się zaglądnąć na stadninę koni mieszczącą się pod lasem. Dostałem pracę i zamieszkałem na rok wśród koni pól i lasów i dzików oraz jeleni. Tak, zwierząt było więcej niż ludzi w tym okresie mojego życia. Droga do domu wyglądała jak w filmach, dosłownie. Dzikie zwierzęta zaglądały mi na pakę auta, a cały dzień nieraz nie widziałem człowieka na oczy. Jazda po bezdrożach  to też jest niezła frajda i fajny pomysł na atrakcję dla rodziny, znajomych.

pixabay.com
pixabay.com

Wolność

Ciężko mi to powiedzieć, to znaczy wytłumaczyć, ale w tym okresie mojego życia kiedy mieszkałem pod lasem miałem wolność. Spędzało się wolne chwile na podglądaniu zwierząt, podziwianiu widoków. Spotkania ze znajomymi wyglądały nieraz tak, że siedząc na tarasie patrzyliśmy w stronę zachodzącego słońca. Często nawet bez słów.

Zapach lasu

Według badań zapach lasu wpływa na nasze samopoczucie. Poza tym powietrze w jego pobliżu jest mocno natleniona, co oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu. Do dziś o wiele lepiej czuję się w lesie, jeśli mam zamiar biegać to jadę do lasu.

Od kiedy mam dobry internet w domku

Po przejściach na stadninie zapragnąłem mieć domek w lesie. To i mam altanę na te 25m2 drewnianą oraz ustawioną w gęstym lesie. Co ciekawe, mam tam bardzo dobre łącze internetowe, które pozwala mi w lecie pracować właśnie z domku. Także internet w domku pod lasem nie zawsze stanowi problem.

Czas na wady mieszkania w pobliżu lasu

Mam ogromny problem od zawsze, jeśli jest jakiś komar w okolicy to przyleci na pewno do mnie. Czy w takim wypadku w lesie jest więcej komarów? Owszem, zdarza się ich więcej niż w przeciętnym mieście.

Owady wszędzie

Mieszkając pod lasem musimy mieć w oknach moskitiery, komary wylatują na żer nawet w środku dnia. Jak dla mnie jest to największa wada mieszkania pod lasem, komary atakują mnie zażarcie i nie chcą odpuścić. Co i tak nie zniechęca mnie do przebywania czy nawet mieszkania w lesie.

Zwierzęta chciane i niechciane w domu

Własny pies nas nie zaskoczy, ale oprócz niego w odwiedziny przyjdzie nieraz mysz, a nawet cała ich rodzina. Do tego często zdarzało mi się spotykać wiewiórki na tarasie przeszukujące słoneczniki. Poza tym, poznacie ogromne zasoby entomologiczne naszej fauny (czyli owady). Zdarzyły mi się odwiedziny wielu rzadkich gatunków motyli nocnych, chrabąszczów i wielu innych.

Zima to przetrwanie

Jak przetrwacie zimę pod lasem to wszystko przetrwacie. Droga pod lasem będzie odśnieżana jako ostatnia, jeśli nie mamy do pracy na wczesną ranną godzinę, to da się przeżyć. Często, gęsto musimy sami machać szuflą do odśnieżania, dlatego lepiej jeszcze w lecie kupić sobie pług do odśnieżania.

Dostawy prądu

Burze w okolicy lasu wyglądają może strasznie, ale nie są takie niszczycielskie jak te na otwartych przestrzeniach. Może poza wyjątkami, takimi jak trąby powietrzne i tym podobne anomalie. Przerwy w dostawie prądu zdarzają się jednak często. Proporcjonalnie, w mieście jak mieszkałem było to do dwóch razy w roku brakowało prądu., Na stadninie zdarzało się to regularnie co miesiąc przez całe lato. Zresztą w zimie też niekiedy nie było prądu, zwłaszcza po obfitych opadach śniegu.

Planowanie zakupów

Mieszkając pod lasem liczmy się z tym, że trzeba będzie robić zakupy na zapas. Pieczywo się mrozi, a kasze i makarony kupuje na kilka tygodni do przodu. Jak coś nam umknie z listy zakupów to będziemy musieli albo jeszcze raz pojechać, albo zakupić następnym razem. Jest to też dobre, bo szybko nauczymy się planowania działań na miesiąc do przodu.

Droga z kałużami
pixabay.com

Wszędzie błoto

Na wsi jest więcej błota niż w mieście. Musimy się  pogodzić z dodatkową parą kaloszy. Do tego konieczne jest posiadanie auta z wyższym podwoziem. Najlepszy wybór to takie z napędem na cztery koła, gdyż nieraz droga może być w stanie agonalnym po porządnych ulewach. Także mamy ograniczenie jeśli chodzi o wybór auta.

Dziwni ludzie

Powiedzmy sobie szczerze, w domu pod lasem może się zdarzyć, że odwiedzi nas najbliższy sąsiad – ten mieszkający po drugiej stronie boru. Jest też coś takiego w ludziach mieszkających pod lasem, że zmienia się ich charakter. Są indywidualistami wścibskimi jak nigdzie indziej. Po prostu trzeba to zaakceptować i dostosować się. Za to są bardzo pomocni i uczynni.

Wady i zalety są w każdym miejscu w jakim się mieszka, ale zależy od dopasowania się do danego miejsca. Moja siostra odwiedziła mnie na stadninie tylko raz i to cały czas miała minę cierpiącego na schorzenie pęcherza kota. Za to dziewczyna kolegi stwierdziła, że w takim miejscu marzy mieszkać i ma to gdzieś, że paznokcie sobie połamie już w pierwszym tygodniu. Tak samo jest i z drugiej strony, mam wśród znajomych kilku, którzy nie wytrwali by więcej jak kilku dni gdy np. pęknie rura od wody. Z doświadczenia wiem, że do tego trzeba mieć odwagę.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.