Zabezpieczenie wykopu przed osunięciem

Głębokie wykopy są koniecznym elementem każdej budowli. To od nich wszystko się rozpoczyna. Dziś skoncentrujemy się na bezpieczeństwie pracy przy wykopach i o tym, jak uniknąć osunięcia.

Co zrobić przed rozpoczęciem prac budowlanych

Przed rozpoczęciem prac należy wykonać projekty zagospodarowania budowy i wszystkie powinny być robione na podstawie projektu robót ziemnych, który pokazuje ułożenie instalacji oraz urządzeń podziemnych, a także to, jak wykop powinien być zabezpieczony oraz wyniki badań geologicznych.

Co musimy wiedzieć, jeśli pracujemy nad wykopami? Po pierwsze, musimy zaznajomić się z warunkami geologicznymi, hydrologicznymi i geotechnologicznymi oraz o obiektach będących w bliskiej odległości od miejsca wykonywania robót – nie mogą one wpłynąć na jakość pozostałego terenu.

Wykonywanie wykopów

Wykopy powinny być ogrodzone tak, aby żaden z pracowników ani pobocznych nie miał możliwości tam wpaść. Wykopy powyżej 1m głębokości muszą mieć bezpieczne zejście. W okresie kiedy prace nie są wykonywane, woków wykopów powinny być postawione światła ostrzegawcze oraz czerwone napisy ostrzegające.

Zabezpieczenie ścian wykopów według przepisów prawnych musi być umocniony już poniżej jednego metra, aby ziemia miała uniemożliwione osunięcie się. Są dwie metody zabezpieczające przed osunięciem. Pierwsza z nich to skarpowanie ścian, druga to rozparcia i podparcia. Sposób zabezpieczenia jest najpierw określany w projekcie robót ziemnych, jednak może być w razie potrzeby dowolnie modyfikowany.

Najczęściej występujące zagrożenia, na które są narażeni pracownicy wykopów to zasypanie w wyniku zawalenia się ścian, wpadnięcie do wykopu lub pod wpływem siły uderzenia, obsunięcie ziemi z krawędzi wykopu lub poślizgnięcia się oraz spadanie na pracujących w wykopie brył ziemi i kamieni.

Aby poprawnie przeprowadzić budowę wykopów, należy pamiętać o projekcie robót ziemnych, dodatkowo o wyznaczeniu dróg komunikacyjnych dla maszyn budowlanych i pojazdów, wyznaczeniu i oznakowaniu wykopów oraz stref pracy sprzętu, a także zabezpieczeniu wykopu przed możliwością osunięcia gruntu, przesłony wodoszczelne i najważniejsze – prowadzeniu prac zgodnie z zasadami BHP.

Written by 

One thought on “Zabezpieczenie wykopu przed osunięciem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.