Artykuł partnera.
Aby głębokie wykopy nie zagrażały pracownikom i osobom postronnym, a także umożliwiały dalsze prowadzenie prac, muszą zostać dobrze zabezpieczone przed osuwaniem się ziemi do ich wnętrza. W tym celu stosuje się różnorodne konstrukcje oporowe, wśród których dużą popularnością cieszą się ścianki berlińskie. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się one charakteryzują.
Kiedy stosuje się ściankę berlińską?
Ścianka berlińska nazywana również obudową berlińską swoją nazwę zawdzięcza Berlinowi, ponieważ właśnie tam została po raz pierwszy użyta przy budowie metra. Zaliczana jest ona do tymczasowych konstrukcji oporowych. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów. Może stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych np. ścianki szczelnej. Wszystko to sprawia, że stosunkowo łatwo można ją dopasować do większości planów budowy, co jest ogromną zaletą tego rozwiązania. Kolejnym plusem wynikającym z jej zastosowania jest również niski koszt budowy. Niewątpliwą zaletą jest także krótki czas montażu oraz możliwość odzysku materiału po zakończeniu prac w przypadku zastosowania metody wibracyjnej.
Obudowa berlińska ma szerokie zastosowanie powyżej poziomu wód gruntowych, jednak trzeba wiedzieć, że istnieją także pewne ograniczenia dotyczące jej budowy. Jest ona dość wiotką konstrukcją, która nie zatrzymuje wody, co znacząco zawęża możliwości jej zastosowania np. na gruntach nawodnionych oraz takich, które mogą się osypywać. Co więcej, może się zdarzyć, że ścianka berlińska będzie obudową traconą. Jej demontaż może być niemożliwy z powodu kłopotów z usunięciem elementów obudowy, które mogą wynikać np. ze zbyt małej ilości wolnego miejsca.
Jak powstaje ścianka berlińska?
Berlinka należy do podstawowych sposobów na zabezpieczenie wykopu. O to, z czego jest wykonana, zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.
Ścianka berlińska wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali. W trakcie postępu robót ziemnych opinkę drewnianą sukcesywnie uzupełnia się o profile stalowe, stanowiące najważniejszy element ścianki berlińskiej. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to konstrukcja ścianki berlińskiej może zostać dodatkowo wzmocniona za pomocą kotw oraz rozpór, wyjaśnia nasz rozmówca.
Profile stalowe można montować na dwa sposoby, w zależności od warunków gruntowych i infrastruktury wokół wykopu. Montaż może się odbyć wibracyjnie z możliwym podwierceniem pod pal lub bezwibracyjnie, gdy profile obsadzone są w betonie lub zawiesinie bentonitowej. Korzystając z metody wibracyjnej, wykonuje się pomiary drgań w czasie rzeczywistym wraz z końcowym przygotowaniem raportów.
Podsumowując, ścianka berlińska to jedna z popularniejszych metod zabezpieczania wykopów o licznych zaletach. Zazwyczaj wykorzystywana jest powyżej poziomu wody gruntowej. Przy głębokich wykopach niezbędne są rozparcia lub kotwy gruntowe, które zadbają o to, by ściana miała właściwą stateczność.
Super artykuł! Bardzo mi się przydał