Jaki jest koszt budowy domu do 70m2?

Wzorniki materiałów wykończeniowych domu, leżące na stole

Ile kosztuje budowa domu do 70m2? To pytanie z pewnością zadają sobie ci, którzy przygotowują się do takiej inwestycji. Dokładne oszacowanie nie jest proste, gdyż ostateczny koszt zależy od kilku czynników. Da się jednak oczywiście wskazać jakieś widełki, na które możemy się przygotować.

Jaki więc jest koszt budowy domu do 70m2? Od czego on zależy? Jak to policzyć? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia

Na początek warto zaznaczyć, że od dnia 3 stycznia 2022 roku możliwe jest wybudowanie całorocznego domu bez pozwolenia. Dotyczy to jednak wyłącznie budynków do 70m2. Co dokładnie jest podstawą prawną w tym wypadku? To Ustawa z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Co dokładnie oznacza taka procedura w praktyce? To, że organ administracji architektoniczno-budowlanej nie ma prawa zgłosić sprzeciwu do takiej inwestycji. Inwestor musi jednak zgłosić daną budowę do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. po tym działaniu dosłownie natychmiast może on zacząć budowę domu.

Warto również zaznaczyć, że nie ma tutaj żadnego znaczenia, czy dom będzie letniskowy, całoroczny, murowany czy konstrukcji szkieletowej.

Dom budowany bez pozwolenia nie wymaga również usług kierownika budowy. Nie trzeba też przy tym prowadzić tak zwanego dziennika budowy. To oczywiście równa się ze znacznie mniejszymi kosztami, niw przypadku budowania klasycznych domów, wymagających pozwolenia.

 

Domy bez pozwolenia – warunki

Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju domy muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim, co najważniejsze, nie może przekraczać 70m2 i musi mieć nie więcej niż dwie kondygnacje. Innym ważnym warunkiem jest to, że taki dom powinien mieścić się na działce, na której został on zaprojektowany. Prawo wymaga poza tym, aby domy takie budować jedynie w celu zaspokojenia osobistych potrzeb mieszkaniowych właściciela.

Budowlaniec pracujący przy budowie domu do 70m2
Źródło: Pexels

Od czego zależy cena budowy domu do 70m2?

Na to, ile zapłacimy za budowę domu, składa się kilka czynników. Najważniejszy jest jednak projekt, na który się zdecydujemy. Domy, mające taką samą powierzchnią, mogą różnić się od siebie ceną. Zależy to od:

  • rozkładu pomieszczeń w domu,
  • tego, czy dom ma dodatkowo jakiś rodzaj balkonu czy tarasu,
  • liczby kondygnacji, czy pięter,
  • użytych materiałów.

Warto wiedzieć, że im projekt jest bardziej skomplikowany, tym więcej pieniędzy musimy zainwestować. Dziś mamy wybór w naprawdę wielu konstrukcjach. Najbardziej popularne są to, które mają dwuspadowy dach i raczej prostą formę. Oczywiście na koszt wpływa też to, czy domek ma być jedynie letniskowy, czy całoroczny. Istotną rolę odgrywają też wszystkie przyłącza i instalacje.

Ile kosztuje budowa domu do70m2?

Oczywiście obecny 2022 rok przyniósł ze sobą ogromne zmiany. Nie da się ukryć, że ceny materiałów budowlanych, nie są już takie same, jak jeszcze rok wcześniej. Na pewno jednak pozytywną zmianą jest to, że dom do 70m2 nie wymaga już pozwolenia. Chęć postawienia takiego domu trzeba jednie zgłosić do właściwego urzędu miasta albo gminy. Ile jednak dokładnie zapłacimy za taką budowę?

Ogólnie, koszt takiej inwestycji, waha się między 50 a 150 tysięcy złotych w stanie surowym. A w stanie deweloperskim kwota ta sięga nawet 400 tysięcy złotych. Rozbieżność, jak widać, jest bardzo duża. Z czego to wynika? Przede wszystkim z założeń projektu  i ogólnego standardu wykończenia. Na przykład dom z poddaszem będzie znacznie droższy od jednokondygnacyjnego.

Ogólnie przyjmuje się, że obecnie koszt budowy takiego domu w raczej średnim standardzie, to około 6 tysięcy za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Inwestor, który zna się na rzeczy, jest jednak w stanie nieco zaoszczędzić na ten inwestycji. Do podanej kwoty wlicza się już również zakup działki czy zrobienie ogrodu.

Na czym można zaoszczędzić, a na czym oszczędzać nie należy?

Niektóre typy domu umożliwiają pewne oszczędności. Na przykład zdecydowanie taniej jest wybudować dom zgodnie z systemem gospodarczym niż przy pomocy firmy budowlanej. Zaoszczędzić można również na:

  • tak zwanych narzutach zysku, jakie firm budująca nasz dom, dolicza sobie do materiałów,
  • części tak zwanych kosztów pośrednich wykonawcy. Chodzi tutaj na przykład o zorganizowanie zaplecza całej budowy,
  • cenach zakupu materiałów, przynajmniej częściowo.

Przy tym wszystkim ważne jest, żeby zachować jakąś formę samodyscypliny przy wyborze materiałów dotyczących wykończenia. Znacznie lepiej jest zaoszczędzić właśnie na nich, niż na tak istotnych materiałach budowlanych. Te przecież decydują o solidności i stabilności całego domu.

Zaoszczędzić można również, wykonując część prac samodzielnie. Warto poprosić o pomoc znajomych i rodzinę, niż zatrudniać często drogich usługodawców. Tym bardziej, jeśli mamy w rodzinie fachowców. Z pewnością nie wybudujemy całego domu tym sposobem, ale na pewno znacznie ograniczymy koszty.

Written by 

One thought on “Jaki jest koszt budowy domu do 70m2?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.