Wyposażenie ekipy sprzątającej do pracy na wysokościach

Pracownik na budowie w kasku

Mycie okien na wysokościach wymaga wynajęcia wykwalifikowanej ekipy sprzątającej. Pracownicy powinni mieć doświadczenie w tego typu pracach, gdyż są one niebezpieczne i do łatwych nie należą. Powinni mieć również uprawnienia do pracy na wysokościach i przejść specjalistyczne szkolenie BHP. Oczywiście również istotne znaczenie ma tutaj profesjonalny sprzęt. Są to m.in. podesty ruchome. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam jakie wyposażenie powinni mieć pracownicy ekipy sprzątającej wykonujący swoją pracę na wysokościach.

Odpowiedni ubiór roboczy to podstawa

W każdej pracy ubiór roboczy ma bardzo duże znaczenie. Zapewnia wygodę, nie może krępować ruchów, a jednocześnie powinien być bardzo trwały i wytrzymały. Dlatego należy wybierać tylko niezawodne materiały, które jednocześnie potrafią utrzymać świetnie temperaturę, wszak mycie okien odbywa się także zimą. Pracownicy wykonujący takie prace narażeni są na wiele wypadków, w tym np. porażenie prądem, stąd koniecznie należy wybierać odzież elektrostatyczną, która odprowadza ładunki do podłoża. Równie ważne są mocne i trwałe buty, które posiadają podeszwę wzmocnioną i antypoślizgową. Ważne są także rękawice robocze, które muszą zabezpieczać przed urazami mechanicznymi, a także działaniem detergentów na skórę.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Oczywiście kluczowe znaczenie podczas pracy na wysokości ma odpowiednie zabezpieczenie pracowników. Tutaj warto zastosować specjalne szelki bezpieczeństwa. Zapewniają one asekurację podczas pracy na wysokości i chronią przed upadkiem. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wyposażeniu możliwe jest ich przypięcie do różnych typów konstrukcji. Oczywiście przy wyborze należy zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie klamer, które nie powinno utrudniać ruchu. Ponadto należy nosić tylko i wyłącznie odpowiedni rozmiar. Warto jeszcze zdecydować się na linki asekuracyjne wykonane z najmocniejszych materiałów. Sprawdzą się one w przypadku prac w podparciu. Dodatkowo można również zdecydować się na wytrzymałą siatkę asekuracyjną, która zapewnia solidną ochronę i jednocześnie jest odporna na silne naprężenia. Bardzo ważny jest także kask, który chroni przed urazami mechanicznymi głowy. Warto tutaj pamiętać, że jego noszenie jest obowiązkowe. W przypadku prac wykonywanych wcześnie rano bądź późno w nocy należy zdecydować się na dodatkowe odblaski, które zapewniają większą widoczność.

Sprzęt do mycia okien to podstawa

Mycie okien na wysokości wymaga stosowania odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim są to myjki ciśnieniowe, które można umieścić na kiju teleskopowym. W ten sposób można umyć większą przestrzeń w krótszym czasie. Myjki ciśnieniowe przede wszystkim nie pozostawiają na szybach smug, co w przypadku biurowców jest bardzo istotne, gdyż czyste szyby z obydwu stron w gabinetach to podstawa. Oczywiście należy również zaopatrzyć się w odkurzacze elektryczne, szczególnie tam, gdzie są rynny. Bardzo ważny jest także system rozcieńczania środków chemicznych, dzięki któremu można przygotować odpowiednie proporcje środków myjących. Warto również zaopatrzyć się w nisko ciśnieniowe systemy pianotwórcze. Oczywiście duże znaczenie mają też akcesoria takie jak pompy membranowe, czy też adaptery kątowe. Na wyposażeniu nie może zabraknąć również ściereczek do mycia ram, czy zestawów spryskujących. Aby zwiększyć efektywność i jednocześnie skrócić czas, warto zaopatrzyć się w podgrzewacz do wody. Można tutaj wybrać taki, który jest zasilany olejem napędowym. Również duże znaczenie mają profesjonalne środki do mycia i czyszczenia, na których nie warto oszczędzać.

Profesjonalne podesty ruchome – niezastąpione w pracach na wysokości

Podczas prac na wysokościach niezwykle ważne są profesjonalne podesty ruchome. Doskonałym wyborem mogą być podesty ruchome teleskopowe oraz koszowe. Oczywiście należy zwrócić uwagę na wysięg i dostosować go do rodzaju wykonywanej pracy. Podesty ruchome posiadają zabezpieczenia w postaci poręczy, dzięki temu są bezpieczniejsze i zapobiegają wypadnięciu, szczególnie gdy przypnie się do nich szelki. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że na platformie roboczej jest miejsce zarówno dla pracowników, jak i potrzebnego wyposażenia do pracy na wysokościach.

Odpowiedni sprzęt i akcesoria oraz wykwalifikowana ekipa są gwarancją profesjonalnie wykonanej pracy. Warto pamiętać, że na sprzęcie nie należy oszczędzać, gdyż zależy od niego bezpieczeństwo pracowników oraz precyzja wykonania.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.