Blacha trapezowa czy blachodachówka – jakie rozwiązanie wybrać?

Szara blacha trapezowa na dach domu

Artykuł partnera.

Budowa budynku wiąże się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest wykończenie dachu. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

Jakie wybrać pokrycie dachu?

Podczas planowania budowy domu należy przemyśleć wiele ważnych kwestii. Do jednej z nich należy wybór odpowiedniego pokrycia dachu. Zewnętrzny materiał znajdujący się na naszym domu powinien być nie tylko estetyczny, ale i wyjątkowo trwały oraz odporny na różnorodne czynniki. Do najpopularniejszych wyborów należy blacha trapezowa oraz blachodachówka. Rozwiązania te charakteryzują się znakomitą wytrzymałością i szczelnością. Bez względu na ostateczny wybór między tymi dwoma materiałami – dach będzie wykazywał odpowiednie właściwości. W związku z tym, należy zwrócić uwagę nie na kryteria techniczne, ale inne szczegóły.

Blacha trapezowa i blachodachówka – charakterystyka i właściwości

Zarówno blacha trapezowa, jak i blachodachówka cechują się tym, że są wykonane z cienkiej stalowej bądź aluminiowej blachy. Najczęściej ich grubość wynosi od 0,4 mm do 1,25 mm. Oba materiały są bardzo estetyczne i trwałe. Pokrywa je specjalna powłoka ochronna z poliestru bądź z plastizolu PVC. Blachy bez problemu wytrzymują niekorzystne warunki atmosferyczne – takie jak bardzo wysokie bądź niskie temperatury. Ponadto skutecznie chronią również przed deszczem, śniegiem czy gradem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Warto zauważyć, że blachę trapezową oraz blachodachówkę można zastosować nawet w przypadku słabej jakości więźby dachowej, gdyż materiały te nie chłoną wody, niemal nie obciążają więźby i są bardzo lekkie – w odróżnieniu od tradycyjnych dachówek. Blacha jest zatem wprost idealnym rozwiązaniem w przypadku dachów, które nie można zbyt obciążać.

Różnica pojawia się w przypadku montażu pokrycia dachowego. Instalacja blachy trapezowej jest łatwiejsza i znacznie mniej pracochłonna niż blachodachówki. Z tego powodu pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie częściej stosowane przez dekarzy, którzy chcą jak najszybciej wykonać swoją pracę. Inne różnice mogą wynikać z zakupu materiałów o różnej jakości. Warto zawsze stawiać na produkty renomowanych firm. Jedyną wadą tego typu rozwiązań jest hałas spowodowany przez padający deszcz. Taka blacha zamontowana na niezamieszkałym budynku nie sprawia problemów, jeśli jednak ma zostać zainstalowana na prywatnym domu lub budynku usługowym – warto umieścić pod nią warstwę izolacyjną, która skutecznie tłumi większość hałasu.

Jakie wybrać pokrycie dachowe?

Podczas wyboru pokrycia dachowego najlepiej uwzględnić właściwości blachy i zdecydować się na rozwiązanie trwałe, wytrzymałe i o dużej grubości, jak blacha trapezowa w firmie dachprofil.com.pl, która doskonale spełnia wszystkie wymagania klientów. Zarówno blacha trapezowa, jak i blachodachówka spełniają te wymagania, dlatego należy zwrócić uwagę na inne kwestie, takie jak na przykład kształt oraz nachylenie dachu:

  • blachodachówka – może do złudzenia przypominać klasyczną ceramiczną dachówkę, która jest bardzo eleganckim i efektownym rozwiązaniem. Blachodachówka sprawdza się doskonale w przypadku dachu, którego kąt nachylenia przekracza 12%. Dach o takim nachyleniu jest doskonale widoczny, dlatego też warto zastosować na nim estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu budynek będzie wyglądać dobrze. Blachodachówka nie wchłania wilgoci, jej ciężar nie ulega zmianie. Ponadto dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki, kolor blachodachówki nigdy nie wyblaknie;
  • blacha trapezowa – sprawdzi się na dachach o mniejszym nachyleniu. Jest niezwykle lekka i wytrzymała, podobnie jak blachodachówki nie pochłania wilgoci i tym samym chroni dach przed uszkodzeniem.

Blacha trapezowa

Na jakie zdecydować się pokrycie dachowe w stolicy i jej okolicach? Bez względu na to, czy zamieszkuje się miasto czy wieś, blacha trapezowa (Warszawa), oferowana przez znaną i cenioną na rynku firmę, będzie doskonałym wyborem. Wyłącznie najwyższej jakości produkty będą w stanie sprostać wszelkim wymaganiom klientów. 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.