Prowadnice kulkowe do szuflad – czym są i jak je zamontować?

Zamontowane prowadnice kulkowe do szafek

Artykuł partnera.

Prowadnice, znane również pod nazwą „szyny”, umożliwiają swobodne wsuwanie i wysuwanie elementu mebla. Montowane najczęściej w szafkach zawierających szuflady oraz w szafach z drzwiami przesuwnymi. Bez prowadnic każda szafka stanie się tylko bezużytecznym meblem, a prawidłowe działanie szuflad podyktowane jest odpowiednim ich zamontowaniem. Dobre jakości prowadnice służą latami, nie zacinają się oraz nie trzeba stale ich naprawiać, dokręcać lub smarować. Prowadnice montuje się najczęściej na bocznych ściankach na zewnątrz szuflady oraz na dolnej i górnej krawędzi drzwi przesuwnych.

Jak wybrać prowadnice?

Przede wszystkim wymiar. Wysokość ścianki szuflady oraz głębokość szafki to podstawowe elementy. Udźwig, czyli to ile kilogramów utrzyma nasza prowadnica, jest kluczowym elementem. Jeśli mała szufladka będzie utrzymywać ciężar jedynie lekkich rzeczy, to nie ma potrzeby na stosowanie prowadnicy z udźwigiem do 100 kg. Kolejny element to rodzaj wysuwu, czyli jak daleko do szufladki chcemy sięgać. W przypadku małych szuflad, z których wyciągnięcie rzeczy z samego końca szuflady będzie utrudnione, zaleca się wysuw pełny, który umożliwi na wysunięcie na zewnątrz szuflady w całości. Niektóre prowadnice posiadają dodatkowe funkcje takie jak ciche zamknięcie lub funkcja zwana push to open, która pozwala na otwarcie szuflady, poprzez naciśniecie na front.

Prowadnice kulkowe czy rolkowe?

Łatwość montażu i niska cena to zdecydowana przewaga prowadnic rolkowych. Niestety w porównaniu z prowadnicami kulkowymi nie są tak wytrzymałe oraz często mają niepełny wysuw, a co za tym idzie, ograniczają maksymalne wysunięcie szuflady. Prowadnice kulkowe charakteryzują się również zwiększonym udźwigiem, co oznacza, że można zamontować je w każdych meblach bez obawy, że szuflada spadnie lub przestanie działać, tak jak powinna.

Jak zamontować prowadnicę kulkową?

Proces montowania prowadnicy kulkowej nie jest skomplikowany i nie wymaga szczególnych umiejętności stolarskich. Zanim przykręcimy prowadnice, powinniśmy dokładnie odmierzyć odległość od tylnej ścianki oraz wysokość. Montując kilka prowadnic w jednej szafce, należy zmierzyć wysokość szuflad, aby przy otwieraniu każda szuflada otwierała się swobodnie, bez zahaczania o drugą. Po zamontowaniu wszystkich prowadnic wystarczy wsunąć w nią szufladę. Jeśli szuflada się nie domyka, oznacza to, że prowadnica zamontowana jest zbyt na wierzchu. W takim przypadku należy ją wykręcić i zamontować ponownie.

Jak naprawić ciężko chodzącą szufladę?

Kiedy szuflada już nie działa tak jak dawniej, a w jej otworzenie lub zamknięcie musimy włożyć sporo energii i siły to znak, że prowadnica nie działa, jak należy. Najczęstszym powodem, kiedy szuflada się zacina, jest jej zbyt duże przeładowanie. Jeśli drewno nie jest zwilgnięte, to szufladę wystarczy po prostu nasmarować. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku wosk lub mydło w kostce. Żaden olej czy tłuszcz nie zda egzaminu, ponieważ wchłonie w drewno i straci swoje właściwości poślizgowe. Jeśli drewno zmiękło pod wpływem wilgoci lub starości to można je delikatnie przeszlifować, używając do tego celu pilnika, lub struga.

Prowadnice kulkowe GTV

Najpopularniejsze na rynku prowadnice, dostępne są w wielu rozmiarach z wysuwem całkowitym lub częściowym. Prowadnice kulkowe GTV z Ekorex udźwignąć mogą do nawet 100 kg wagi. Wykonane z mocnej stali, z kulkowymi łożyskami służyć będą latami. Prowadnice są łatwe w montażu i wyposażone są we wbudowane zabezpieczenie zapobiegające wypadnięciu szuflady. Dostępne są również prowadnice dzięki, którym otworzymy szufladę, naciskając jedynie jej przednią ściankę. Nowoczesny wygląd oraz komfort użytkowania, który sprawdza się zwłaszcza w kuchni, gdzie zdarza się otwierać szuflady łokciem czy kolanem.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.