Czy można wypowiedzieć umowę deweloperską?

Jasne wnętrze mieszkania

Umowa deweloperska jest ściśle określoną w prawie umową, która ma za zadanie określić zasady współpracy między deweloperem a kupującym od niego nieruchomość klientem. Czy taka umowa po podpisaniu przez strony może być wypowiedziana?

Jeśli chcemy zdecydować się na zakup nowego mieszkania od dewelopera, jednym z etapów wiodących do przeprowadzki jest podpisanie umowy deweloperskiej.

Czym jest umowa deweloperska?

Pod pojęciem umowy deweloperskiej znajduje się umowa, która określa prawa i obowiązki dewelopera oraz kupującego oraz opisuje przedmiot sprzedaży, czyli nieruchomość. Określa ona, że w przyszłości pomiędzy stronami może dojść do przeniesienia praw do własności mieszkania z dewelopera na kupującego, co jest uwarunkowane odpowiednimi płatnościami. Wobec tego umowa deweloperska stanowi swoistego rodzaju przyrzeczenie, że pomiędzy stronami w przyszłości dojdzie do transakcji polegającej na sprzedaży i zakupie nieruchomości. Zgodnie z prawem umowa deweloperska musi być podpisana w obecności notariusza. Koszty związane z jej sygnowaniem są dzielone po równo na dewelopera oraz na kupującego nieruchomość.

Czy można wypowiedzieć umowę deweloperską?

Zasadniczo, umowa deweloperska może być wypowiedziana i może zrobić to zarówno deweloper, jak również kupujący nieruchomość. Ten pierwszy, czyli deweloper, ma jednak taką możliwość tylko w jednym przypadku – jeśli kupujący nie wywiąże się z płatności, których zasady umieszczone są w umowie. Z kolei kupujący, który decyduje się na nowe inwestycje w Poznaniu, Wrocławiu czy w innym mieście od dewelopera, ma możliwość wypowiedzenia umowy deweloperskiej w takich przypadkach jak:

  • umowa albo prospekt informacyjny i jego załączniki nie spełniają wymogów zawartych w Ustawie deweloperskiej
  • informacje zawarte w umowie nie są zgodne z prospektem informacyjnym mieszkania i jego załącznikami
  • w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach znalazły się informacje niezgodne z prawem albo nieodpowiadające stanowi faktycznemu
  • deweloper nie wywiązał się z terminu, w którym kupujący ma uzyskać prawo do własności nieruchomości

Umowa może być także wypowiedziana wtedy, gdy kupujący będzie chciał zrezygnować z zakupu – musi jednak liczyć się wtedy z naliczeniem kar umownych przez dewelopera.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.