Od kilku lat nieprzerwanie rośnie popularność ekogroszku. Obok pelletu, jest to obecnie jedno z najczęściej wybieranych paliw opałowych, wykorzystywanych w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, przemysłowych i budynków publicznych. Po ekogroszek sięgamy przede wszystkim z uwagi na oszczędności, które pozwala wygenerować jego stosowanie. Ponadto, jest to paliwo o ekologicznych parametrach, przyjazne środowisku, a dzięki temu – możliwe do używania na terenie całej Unii Europejskiej. By jednak móc cieszyć się ciepłem produkowanym przez ekogroszek, należy dysponować odpowiednim rodzajem kotła. Poniżej przedstawiamy garść porad skierowanych do wszystkich rozważających zastosowanie kotłów na ekogroszek jako źródła ogrzewania centralnego w swoim gospodarstwie.
Ekogroszek – dlaczego warto go stosować?
Ekogroszek to paliwo opałowego produkowane na bazie drobnych „granulek” węglowych. W jego składzie znajduje się minimalna ilość zanieczyszczeń, a w wyniku spalania powstaje niewielka ilość popiołu, nadającego się do ekologicznego zastosowania.
Największą zaletą ekogroszku jest jego moc opałowa, zdecydowanie wyprzedzająca największego konkurenta na rynku – jakim jest pellet. Zazwyczaj, wynosi przynajmniej 22 Mj na kilogram paliwa. Ponadto, w składzie ekogroszku znajduje się minimalna ilość wilgoci oraz innych substancji niepalnych.
Spalanie ekogroszku wymaga od nas dysponowania odpowiednim kotłem, przeznaczonym do tego typu paliw. Nim przejdziemy do tego tematu, pragniemy zauważyć – że kotły na ekogroszek są stosunkowo łatwe w obsłudze, zwłaszcza jeśli do tej pory używaliśmy tradycyjnych piecyków do spalania węgla. W przypadku tych ostatnich – konieczne było regularne uzupełnianie węgla wewnątrz komory spalania. W przypadku ekogroszku – kotły wykonują za nas większość pracy fizycznej, co znacząco ułatwia ich obsługę.
Kotły do spalania ekogroszku – rodzaje, zastosowanie, zalety
Kotły do ekogroszku występują w rozmaitych wersjach, różniących się zarówno sposobem działania jak i konstrukcją. Najbardziej podstawowym parametrem jest oczywiście moc danego kotła. Od tego zależeć będzie zdolność urządzenia do wytwarzania satysfakcjonującej nas ilości energii cieplnej. Przystępując do oceny poszczególnych dostępnych kotłów, warto wpierw oszacować nasze zapotrzebowanie na ciepło.
Konieczne będzie ustalenie – jaka jest powierzchnia oraz objętość wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, które chcemy ogrzać. Ponadto, należy uwzględnić fakt, że kotły służą również do ogrzewania wody użytkowej, co dodatkowo zwiększa pożądany poziom mocy. Warto wybierać urządzenia o sile przynajmniej kilkunastu kW; lecz parametr ten powinien zostać przedyskutowany z doradcą klienta w czasie zakupu.
Kolejne ważne cechy to sposób sterowania pracą danego kotła, rodzaj zastosowanego w nim podajnika oraz palnika. Sterowniki mogą występować w wersji dwustanowej bądź też uniwersalnej. Osobom, które do tej pory nie obsługiwały kotłów na ekogroszek polecamy wersję sterowników uniwersalnych – są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze. Podajniki to elementy odpowiedzialne za transportowanie ekogroszku do wnętrza komory – najkorzystniejszym jest wybór podajnika ślimakowego, dedykowane również osobom początkującym. Typ palnika określa natomiast z jakich paliw – oprócz samego ekogroszku – możemy korzystać w danym kotle.