Jak naturalnie pielęgnować zęby i dbać o higienę jamy ustnej?

Kobieta z otwarta buzią i ręcznikiem na głwoie

Regularna i właściwa pielęgnacja jamy ustnej, pozwoli uchronić nasze zęby przed możliwymi chorobami, takimi jak próchnica, recesja dziąseł, czy paradontoza. Poznajmy standardy czyszczenia i pielęgnacji naszych zębów w XXI wieku.

Podstawy podstaw – jak czyścić zęby?

Aby usunąć pozostałości jedzenia oraz zapobiec tworzenia się próchnicy oraz kamienia, warto umyć zęby po każdym posiłku. Niestety, płukanki do ust mają znikome działanie i zdecydowanie zaleca się korzystanie ze szczoteczek, czy to klasycznych czy elektrycznych oraz właściwie dobranych past do zębów.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Dokonując wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów, zwracajmy zawsze uwagę na zaokrąglenia szczoteczki. Odpowiednie wykończenie pozwoli uchronić nasze dziąsła przed możliwymi uszkodzeniami. Najczęściej sięgamy po szczoteczki o średniej twardości, gdyż używanie twardych szczoteczek, może doprowadzić do recesji dziąseł.

Osoby z odsłoniętymi szyjkami zębów bezpieczniej, aby wybierały szczoteczki z miękkim włosiem.

Jeśli chodzi o wielkość główki szczoteczki, to im mniejsza główka, tym większa skuteczność czyszczenia miejsc trudno dostępnych. Myjąc zęby, należy prowadzić szczoteczkę okrężnymi ruchami po zewnętrznej stronie zębów, natomiast wewnątrz najlepiej sprawdzą się ruchy zygzakowate. Jeśli jesteś osobą z zaawansowaną recesją dziąseł – warto, abyś zewnętrzną stronę zębów czyścił szczoteczką z miękkim włosiem, naciskając przy tym główkę od brzegu dziąseł po koniec zęba.

Nigdy nie zapominajmy, aby po umyciu zębów odpowiednio opłukać szczoteczkę czystą woda i pozostawić ją do wyschnięcia. Wymiany szczoteczki powinniśmy dokonywać co miesiąc.

Dla kogo szczoteczki elektryczne?

Ten rodzaj szczoteczek do zębów polecany jest zwłaszcza tym osobom, które nie osiągają zadowalających efektów czyszcząc na co dzień jamę ustną, klasyczną szczoteczką.

Warte polecenia są szczoteczki z główkami rotacyjnymi. Taka opcja pielęgnacji sprawdzi się także w przypadku osób chorych, niesprawnych manualnie, bądź leżących.

Jaka pasta przyniesie najlepszy efekt?

Wiadomym jest, że sama, nawet najlepiej dobrana szczoteczka do zębów to zdecydowanie za mało. Poza nią, warto wybrać odpowiednią pastę. Jednak dla wielu może być to sporym problemem. Firma Lavera, oprócz naturalnych kosmetyków do makijażu i pielęgnacji ciała, produkuje ekologiczne pasty do zębów.

Uśmiechnięta dzieczyna w fioletowym ubraniu
Źródło: pixabay.com

Dlaczego Lavera?

To proste – jest firmą z charyzmą i umiejętnością czerpania z natury wszystkiego co najlepsze. Pasty do zębów firmy Lavera nie zawierają żadnych chemicznych preparatów, aromatów i zbędnych substancji zapachowych. Liczy się to, aby opracowywany produkt był skuteczny, a przy tym w 100% naturalny. Najlepszej jakości kosmetyki eko marki Lavera znajdziesz na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/c/Lavera/124/2/full. W ofercie są pasty zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych.

Czy możemy wybrać coś zamiast past?

Alternatyw jest sporo. Rynek jest ogromnie rozwinięty, a to po co sięgniemy, zależy wyłącznie od nas. Poza pastą, można zastosować także:

  • krem (może być też w płynie),
  • żel,
  • czy proszek do zębów.

Pamiętajmy jednak, aby stawiać na jakość. Preparaty niskiej jakości spowodują, że w naszej jamie ustnej gromadzić będą się bakterie, a nasze zęby narażone będą na wiele poważnych chorób.

Słów kilka o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowej

Niestety, standardowe działania pielęgnujące nasze zęby i jamę ustną nie wystarczą, aby idealnie oczyścić przestrzeń międzyzębową. Zaleca się zatem dodatkowe działania. Warto sięgnąć po:

  • Nici i wstążki dentystyczne – ich właściwości i zastosowanie jest bardzo skuteczne. Wystarczy wprowadzić wstążkę dentystyczną lub nić w przestrzeń między zębami, a następnie wykonywać ruchy w jedną i druga stronę – tam i z powrotem. Efekty będą widoczne dość szybko i bez wątpienia sprawią, że na twarzy użytkującej je osoby, pojawi się uśmiech satysfakcji i zadowolenia.
  • Wykałaczki medyczne – trójkątne wykałaczki również sprawdzą się podczas czyszczenia przestrzeni
  • Szczoteczka do pielęgnacji przestrzeni międzyzębowej – to także świetna alternatywa. Jednak jest ona zalecana osobom, mającym stosunkowo duże szpary pomiędzy zębami. Szczoteczkę dobieramy w zależności od wielkości szpary.

Regularne mycie zębów to podstawa codziennej pielęgnacji. Dzięki temu pozbywamy się płytki nazębnej i usuwamy zanieczyszczenia. Ważne jest także, aby myć zęby według konkretnych, ustalonych przez specjalistów reguł.

Źródło:

  • E.Fink, Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, Wydanie II polskie, pod red. W. Malinki, Wrocław 2011.

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.