Kiedy białe buty robocze są wymagane przez przepisy BHP?

Białe buty robocze

Praca w sterylnych warunkach wymaga używania odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego. Choć w ogólnych przepisach wprost nie widnieje wymóg, że muszą być one białe. Jednak istnieje zapis o używaniu odzieży i obuwia roboczego zgodnie z ich przeznaczeniem. Białe obuwie podobnie jak ubranie pozwala lepiej kontrolować sterylność i ograniczać dostawanie się zanieczyszczeń w miejscach, gdzie mogłyby powodować znaczne szkody dla zdrowia, bezpieczeństwa żywności, czy preparatów laboratoryjnych. Już zatem zdradziliśmy nieco, na temat wykorzystania białych butów roboczych. Kiedy zatem należy ich używać?

Praca w przychodniach i szpitalach – ograniczenie rozprzestrzeniania bakterii, wirusów i grzybów

W przychodniach i szpitalach należy najbardziej jak to tylko możliwe ograniczać rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego konieczne jest stosowanie środków dezynfekcyjnych zarówno do utrzymywania czystości podłogi i łazienki, jak i tych przeznaczonych do ochrony osobistej. Personel niezwykle skrupulatnie musi dbać o swój schludny wygląd, czyste białe ubranie, a także białe buty robocze. Praca lekarza w dużych ośrodkach zdrowia wymaga dużej mobilności z gabinetu na konsylium, czy planowane zabiegi. Na salach operacyjnych panują jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy. Tu znajdują się drzwi uchylne, aby lekarz po opuszczeniu pomieszczenia w którym myje i dezynfekuje ręce nie stykał się już z bakteriami i nie wnosił ich na salę. Obowiązuje go rzecz jasna odpowiedni strój czyli kitel, który trafia potem do odpadów medycznych, gdyż traci swoją jałowość, a dodatkowo jest zanieczyszczony krwią i płynami ustrojowymi pacjenta. Tutaj stosuje się również jednorazowe czepce na głowę, także osłony na obuwie. Wszystko trafia do kosza na odpady medyczne, który musi być codziennie opróżniany. Czasem lekarz w szpitalu musi niemal przypominać kosmonautę. Dotyczy to stwierdzenia przypadków bardzo groźnych wirusów np. świńskiej czy ptasiej grypy, a także wirusowego zapalenia wątroby. Wtedy używane są specjalne kombinezony z kapturem, rękawice nitrylowe, maski ochronne na twarz o właściwościach biobójczych oraz osłony na obuwie ochronne. Dodatkowo używane są również worki na odpady medyczne.

Sterylne warunki gwarantują czystość preparatów w laboratoriach

Również w laboratoriach bywa, że konieczne jest zastosowanie kombinezonów biobójczych. Zwykle jednak praca odbywa się w jednorazowych maseczkach, czepcach, a także jałowych fartuchach. Potrzebne są tu również buty białe robocze, które dodatkowo można zabezpieczyć jednorazowymi, jałowymi osłonami. Takie środki stosowane są również przy produkcji leków, czy badaniu ich właściwości na poszczególnych jej etapach. Istotne znaczenie ma tutaj zachowanie jałowości poddawanego badaniu materiału biologicznego. Wszelkie zanieczyszczenia fałszować będą wyniki i powodować konieczność jego ponownego pobrania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biopsji guzów, ale również specjalistycznych badań krwi, a także badań materiałów genetycznych.

Restrykcyjne przepisy dotyczące produkcji żywności muszą być przestrzegane

Produkcja żywności wymaga zachowania najwyższych standardów higienicznych. Dlatego stosowana jest tu odzież i obuwie ochronne, najczęściej w białym kolorze. W ten sposób kontroluje się zachowywanie zasad higieny na halach produkcyjnych, czy w chłodniach, gdzie stosowane są białe, ocieplane gumowce. Podeszwa obuwia nie zawsze musi być biała, ale koniecznie powinna być antypoślizgowa. Dbałość o czystość ubioru, a także maszyn i stanowisk pracy stanowią codzienny rytuał pracowników, zarówno przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie, jak i po zakończeniu zmiany. Białe buty robocze to często tzw. obuwie metal free, które wymagane jest często w pracy na produkcji.

Gabinety kosmetyczne i fizjoterapeutyczne bezpieczne dla klientów i pacjentów

Zastosowanie białych butów roboczych potrzebne jest również w gabinetach kosmetycznych i fizjoterapeutycznych, tzw. zawody około medyczne, gdzie mogą być naruszane struktury tkanek bądź pracownicy mogą mieć kontakt z ranami pacjentów wymagane są najwyższe środki bezpieczeństwa i higieny. Zatem rękawiczki, maseczki, fartuchy, a także płyny dezynfekcyjne są niezbędne. Czasem nie można stosować rękawiczek ze względu na specyfikę pracy i wtedy zalecane są tzw. rękawiczki w płynie, które chronią przed bakteriami, wirusami i grzybami. Ze względów higienicznych, a także dla zwiększenia efektu estetyki warto stosować również białe obuwie robocze.

Stosowanie środków zapewniających sterylność pracy jest niezbędne, by zapewnić jej bezpieczeństwo. Dlatego białe buty robocze, głównie ze względów łatwiejszej kontroli czystości są szeroko stosowane. Warto zwrócić jeszcze uwagę na specjalne buty biobójcze będące składową kombinezonów. Taki sprzęt niezbędny jest w pracy, gdzie istnieje ryzyko kontaktu ze szkodliwymi substancjami takimi jak azbest, cząsteczkami agrochemicznymi czy farbami.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.