Jakie krzewy ozdobne do ogrodu wybrać – przegląd najpiękniejszych odmian

Dobrze dobrane krzewy ozdobne w ogrodzie

Krzewy ozdobne do ogrodu to doskonałe rozwiązanie niemal do każdego ogrodu. Wynika to nie tylko z faktu ich pięknego wyglądu, ale także także ze względu na to, że mogą stanowić podstawę całej kompozycji ogrodu. Na rynku znajduje się obecnie bardzo wiele różnych krzewów ozdobnych, dlatego niektórzy właściciele ogrodów nie wiedzą na jakie się zdecydować. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestawienie różnych krzewów, które wyglądają różnie i można bardzo łatwo dopasować je do naszych ulubionych kompozycji ogrodowych.

Dlaczego warto zainwestować w krzewy ozdobne do ogrodu?

Krzewy ozdobne  niskie i wysokie to niezwykle piękny element dekoracyjny, który nadaje ogrodom indywidualnego charakteru. Warto także zaznaczyć, że są to rośliny wieloletnie, które nie zmieniają się przez lata a przy tym są stosunkowo proste w utrzymaniu i pielęgnacji. Ze względu na swoją piękną formę bardzo często są one podstawą całej kompozycji w ogrodzie. Świetnie sprawdzają się także jako tło dla nieco niższych roślin. Mogą także stanowić formę będącą alternatywą dla żywopłotu, który osłania nas od wzroku osób postronnych i niekoniecznie przyjemnego sąsiedztwa. Jak widać krzewy ozdobne mają bardzo wiele różnych zalet. Warto także wspomnieć o ich dużej różnorodności, która sprawia, że każdy może wybrać dokładnie taki krzew, jaki najbardziej pasuje do jego oczekiwań.

Krzewy ozdobne kwitnące – jakie wybrać?

Jeden z kryteriów za pomocą których różnicuje się najpiękniejsze krzewy ozdobne to ich kwitnienie. Spośród najpiękniejszych krzewów ozdobnych, które okresowo obsypują się pięknymi kwiatami wymienić można takie jak:

 • piwonia krzewiasta – jest jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, który dorasta nawet do dwóch metrów, a w maju i czerwcu kwitnie na biało, różowo lub czerwono. Niekiedy pojawiają się także w dwóch kolorach. Kwiaty piwonii krzewiastej mogą mieć nawet dwadzieścia centymetrów średnicy, Krzew ten rośnie w glebie próchniczej a przez pierwsze lata powinien być osłaniany na zimę.
 • bez lilak – w zależności od odmiany dorasta od trzech do pięciu metrów. Zakwita w maju, przyprawiając cały ogród o oszałamiający zapach. Bzy lilaki są bardzo proste w utrzymaniu, a dzięki swojemu zapachowi bardzo chętnie sadzone są w pobliżu okien lub tarasów.
 • jaśminowiec wonny – dorasta do trzeb metrów wysokości. Pięknie pachnące białe kwiaty pojawiają się na nim na przełomie maja i czerwca. Świetnie sprawdza się uformowany w w żywopłot. Jaśminowiec może być zasadzony zarówno w lekko zacienionych, jak i słonecznych miejscach.
 • krzewuszka cudowna – to niewielki krzew o wysokości od dwóch do dwóch i pół metra, który zakwita w czerwcu i lipcu. Jego kwiaty występują w bardzo różnych odcieniach różu, zdarzają się jednak także białe. Krzewuszka kwitnie bardzo obficie. Doskonale rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.
 • róża okrywowa – krzew ten jest piękną odmianą róży, który jest niewysoki i posiada długie pędy, które pokładają się na ziemi. Róże okrywowe kwitną przez całe lato a ich uprawa nie sprawia żadnych problemów nawet osobom, które nie są początkujące w kwestiach ogrodniczych. Są odporne na choroby i nie wymagają przycinania. Można z powodzeniem sadzić je na murkach i skarpach.
 • hortensja bukietowa – dorasta do dwóch metrów wysokości a kwiatami obsypuje się w lipcu. Kwiatostany mają kolor jasny, białobeżowy i mają wielkość nawet trzydziestu centymetrów. Dodatkowo, z upływem czasu kwiaty nie spadają, a zamiast tego zmieniają kolor na różowawy. W tej formie zasychają i trwają do wiosny. Jest to krzew stosunkowo prosty w uprawie, który świetnie czuje się zarówno w półcieniu, jak i na słońcu.
 • porzeczka krwista – to niewielki krzew, który osiąga od półtora do dwóch metrów wysokości. Zakwita bardzo wcześnie – jego kwiatostany pojawiają się już w połowie kwietnia. Kwiaty są różowoczerwone, liczne i zebrane w grona. Jest to krzew, który czuje się najlepiej w żyznej i wilgotnej glebie.
 • kalina koreańska – to niewielki krzew dorastający jedynie do półtora metra. Duże kuliste kwiatostany są białe i rozwijają się razem z liśćmi najczęściej na przełomie kwietnia lub maja. Ogromną zaletą jest piękny zapach tych kwiatów, dlatego kalinę, podobnie jak bez lilak, warto sadzić w okolicach tarasów lub okien.

Wszystkie sadzonki tych krzewów ozdobnych można znaleźć w internetowych sklepach ogrodniczych.

Róża jako krzew ozdobny w ogrodzie

Krzewy ozdobne o kolorowych liściach

Obok krzewów ozdobnych kwitnących kolejną grupą  są te, które wyróżniają się pięknymi kolorowymi liśćmi. Warto zaznaczyć, że barwa liści wskazuje na miejsce, w jakim rośliny te warto sadzić. Krzewy ozdobne niskie i wysokie, których liście utrzymane są w srebrnej barwie bardzo dobrze znoszą suszę i powinny być sadzone w ostrym słońcu. Rośliny o bordowych liściach także bardzo dobrze czują się w słońcu, jeżeli posadzimy je w cieniu, mogą znacznie stracić barwę. Żółtolistne krzewy ozdobne można natomiast sadzić w świetle rozproszonym, ponieważ w pełnym słońcu ich delikatne liście mogą zostać spalone a cała roślina zmarnieć. Przedstawiamy listę najpiękniejszych krzewów ozdobnych.

 • Berberys Thunberga – to krzew, który dorasta do wysokości półtora metra. Charakteryzuje się ciernistymi gałęziami. Jego liście są purpurowe a jesienią ich kolor zmienia się na pomarańczowy. Latem na krzewie pojawiają się bardzo drobne żółte kwiaty a na początku jesieni czerwone owoce, które ściągają ptaki.
 • perukowiec podolski – to piękny krzew o purpurowych liściach, który dorasta do trzech metrów wysokości. Dodatkowo jego owocostany przypominają piękne kępki puchu. Jest odporny na susze i świetnie czuje się w suchej glebie.
 • rokitnik zwyczajny – to duży krzew, który dorasta nawet do pięciu metrów wysokości. Jego kształt tworzy piękną gęstą koronę, a największą ozdobą są charakterystyczne szare liście i pomarańczowe owoce, które są niezwykle bogate w witaminę C i świetnie nadają się na soki i inne przetwory. Ogromną zaletą są bardzo małe wymagania. Krzew ten jest bardzo odporny na suszę.
 • oliwnik srebrzysty – krzew ten nie dorasta wyżej niż dwa metry. Jego liście mają srebrną barwę a na początku czerwca pojawiają się urocze żółte kwiaty.
 • wierzba całolistna – to gęsty krzew, który dorasta do dwóch i pół metra. Wyróżniają go bardzo charakterystyczne liście, które na początku są barwy różowej a z czasem stają się kremowe, po to, aby ostatecznie zmienić kolor na zielony. Zaleca się sadzenie go w pełnym słońcu i częste przecinanie, szczególnie młodych liści.
 • klon palmowy – krzew ten charakteryzuje się szerokimi niesymetrycznymi gałęziami, które mają piękny pokrój. W zależności od odmiany kolor liści jest czerwony, pomarańczowy lub żółty.
 • dereń biały – krzew ten dorasta nawet do trzech metrów długości. Liście są biało-zielone, a kiedy opadają możemy dostrzec charakterystyczne, intensywnie czerwone pędy. Dereń bardzo łatwo przystosowuje się do gleby, świetnie rośnie w słońcu, jak i w półcieniu.
 • czarny bez „Eva” – jest to odmiana krzewu, który występuje dziko w całym kraju. Dorasta do trzech metrów długości a jego brunatnopurpurowe liście przyciągają wzrok. W czerwcu roślina zakwita różowymi kwiatami.
 • pęcherznica kalinolistna – jest to krzew, którego liście przez cały rok mają bardzo intensywnie purpurową barwę. Dodatkowo latem pojawiają się białe kwiaty. Krzew ten świetnie rośnie zarówno w suchej, jak i wilgotniejszej glebie.

Gdzie kupować sadzonki krzewów ozdobnych?

Krzewy ozdobne to rośliny, które mogą być prawdziwym gwoździem programu w każdym ogrodzie. Możemy zdecydować się zarówno na takie, które przyciągają wzrok kwiatami, jak i takie, których cechą charakterystyczną są piękne liście. Warto jednak pamiętać, aby sadzonki krzewów ozdobnych kupować w dobrych internetowych sklepach ogrodniczych. Mamy wówczas pewność tego, że są były one przetrzymywane w dobrych warunkach, a dzięki temu mają predyspozycje do dobrego przyjęcia się w naszym ogrodzie. Zarówno krzewy ozdobne niskie, jak te nieco wyższe świetnie sprawdzą się w różnych miejscach w ogrodzie. To, na jaki się zdecydujemy i gdzie go posadzimy zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych predyspozycji.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.