Mieszkanie w centrum miasta – kiedy się na nie zdecydować?

Szczęśliwa para w nowym mieszkaniu odbiera klucze

Szukasz mieszkania w dużym mieście, ale nie wiesz, czy odnajdziesz się w jego sercu? Sprawdź, jakie są korzyści zamieszkania w centrum metropolii.

Wszystko w zasięgu ręki

Jedną z najczęściej wymienianych korzyści zamieszkania w centrum miasta jest łatwy dostęp do wszelkich udogodnień, które znacznie poprawiają codzienne funkcjonowanie. Szeroki wybór sklepów oraz znajdujące się w pobliżu szkoły, przedszkola, żłobki, połączenia komunikacyjne, restauracje, poczta, przychodnie i szpitale poprawiają rodzinną logistykę każdego dnia. Rodzice mogą sprawnie przemieścić się z pracy do szkoły, odebrać dzieci, zrobić zakupy czy załatwić sprawę w urzędzie. Często zdarza się, że mogą to wszystko zrobić bez konieczności korzystania z samochodu, ponieważ wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu ręki. Lokalizacja jest zresztą jednym z najważniejszych czynników, które determinują nasze decyzje dotyczące zakupu danej nieruchomości. Wciąż większość firm swoje siedziby lokuje w centrum miasta, co jest dobrym argumentem dla osób, które nie chcą tracić czasu na codzienne stanie w korkach.

Miejsce dla aktywnych

Za mieszkaniem w pobliżu centrum miasta przemawia także prowadzenie życia towarzyskiego i dostęp do różnego rodzaju rozrywek. Liczne kina, teatry, restauracje, muzea, galerie handlowe, puby i kluby przyciąga osoby, które cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu. Wieczorne lub nocne powroty do domu nie stanowią już wtedy problemu – ze spotkania ze znajomymi można wrócić spacerem do miejsca zamieszkania lub skorzystać z komunikacji miejskiej, która w centrum miasta działa zazwyczaj bez zarzutu. Mieszkanie w centrum miasta jest więc dobrym pomysłem dla osób, które chętnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, koncertach czy widowiskach sportowych i nie chcą się martwić o powrót z nich. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy od jazdy samochodem preferują przemieszczanie się pieszo lub na rowerze. W centrach miast jest więcej ścieżek rowerowych, dzięki czemu bez straty czasu na staniu w korkach można się przemieścić w inną część miasta. Wszystko to przekłada się na zaoszczędzanie na użytkowaniu samochodu.

Nowoczesne rozwiązania budowlane

Chociaż mieszkanie w centrum miasta kojarzy się z koniecznością zaakceptowania wielkomiejskiego zgiełku, to nie zawsze musi tak być. Nowe inwestycje często niwelują problem związany z ulicznym hałasem, na przykład poprzez spory teren zieleni oddzielający osiedle od jezdni. Przykładem takiej nowoczesnej inwestycji jest Grzegórzki Park w Krakowie, która została wzbogacona w kaskadowy dziedziniec z zielenią oraz przestronny plac zabaw dla najmłodszych. Mieszkańcy dzięki temu zyskują przestrzeń do relaksu i spędzenia czasu w gronie rodziny oraz możliwość integracji z sąsiadami, a z drugiej strony mają łatwy dostęp do miejskich udogodnień.

Mieszkanie w centrum miasta sprawdzi się w przypadku studentów, którym zależy na bliskim sąsiedztwie uczelni i miejsc sprzyjających rozrywce. Jest to także dobry pomysł dla rodzin, dla których jest ważne rozsądne rozplanowanie dnia, bez konieczności straty czasu na dojazdy. Z tego rozwiązania powinny więc skorzystać aktywne osoby, które cenią sobie łatwy dostęp do wszelkich udogodnień.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.