Okna na lata. Wady i zalety okien aluminiowych

kobieta spoglądająca na budynki zza okna

Kupując okna zwykle chcemy by przetrwały każde warunki i wiele lat. Często długo rozważamy wybór tworzywa, kolor, rodzaj wyglądu by zaspokoiły one nasze wewnętrzne poczucie estetyki i wyglądu. Wybór okien nie jest łatwy. Obecnie na rynku możemy znaleźć ogromny wachlarz możliwych wzorów i kolorów. Jak wybrać dobre okna? Czy okna aluminiowe są w stanie przetrwać lata?

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe stale zyskują na popularności. Okna wykonane z tego materiału są najczęściej wybierane ze względu na ich użytkowe zalety. Świetnie sprawdzą się w projektach budynków użyteczności publicznej jak i w projektach domów. Aluminium ma świetne właściwości – jest materiałem odpornym na rdzę, lekkim, sztywnym i wytrzymałym. Do tego stolarka aluminiowa charakteryzuje się wysoką estetyką. Dzięki możliwości doboru okien na wymiar możliwe jest ich indywidualne dopasowanie do stylu każdej budowli. Kształt profili pomaga w uzyskaniu trwałych i smukłych okien. Taka aluminiowa konstrukcja doskonale sprawdza się również do budowy ogrodów zimowych.

Takie produkty ma w swojej ofercie firma Lattari. Na stronie można znaleźć okna najlepszej jakości, która to jakość jest poświadczona licznymi certyfikatami oraz opiniami zadowolonych klientów. Firma posiada również w swojej ofercie okiennice i drzwi. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://okna-okiennice.eu/ .

Wybierając okna warto się skupić na materiałach jakie zostały użyte w jego produkcji. Ciepłe aluminium jest trwałe, odporne na korozję i działanie czynników atmosferycznych. Wpływ na wytrzymałość ma również mniejsza waga materiałów, dzięki lżejszym profilom nie są obciążane okucia. Sztywność profili aluminiowych dodatkowo będzie przeciwdziałać przewiewom oraz utrzyma stałą temperaturę pomieszczenia. Okna PCV czy drewniane z czasem mogą się odkształcać co prowadzi do konieczności wymiany całej stolarki okiennej. W oknach aluminiowych najrzadziej zdarzają się takie problemy.

szklany budynek złożony z okien aluminiowych
Źródło: https://www.pexels.com/

Zalety stolarki aluminiowej

Dzięki nowoczesnym stopom aluminiowym, okna są:

 • lekkie,
 • trwałe,
 • stabilne,
 • sztywne,
 • są dobrym izolatorem cieplnym,
 • zabezpieczają przed korozją poprzez anodowanie lub malowanie proszkowe,
 • mają estetyczny wygląd dzięki wąskim profilom,
 • plastyczne i podatne na formowanie dzięki czemu możliwe jest stworzenie dowolnego kształtu okna,
 • są dostępne w dowolnym kolorze wykończenia profili.

Wady okien aluminiowych

Lista wad okien aluminiowych jest znacznie krótsza od listy zalet. Do wad zalicza się:

 • Wysoka cena – aluminium jest obecnie najdroższym rozwiązaniem. Okna z tego tworzywa mają znacznie wyższe ceny w stosunku do okien drewnianych czy plastikowych o tych samych parametrach przenikalności cieplnej.
 • Brak możliwości naprawy i renowacji zarysowanych profili – jeśli zdarzą się uszkodzenia w ramie jednym możliwym rozwiązaniem jest wymiana na nowe.

 

Warto zainwestować w okna aluminiowe!

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.