Budowa domku letniskowego bez pozwolenia

domek nad jeziorem

Popularność domków letniskowych wzrosła, gdy mieszkańcy wielkich miast zapragnęli odskoczni od codziennej gonitwy. W dodatku budowa takiego domku jest mniej kosztowna niż tradcyjnego.

Definicja domku letniskowego w polskim prawie nie ma żadnego konkretnego zastosowania. To budynek do użytku rekreacji indywidualnej, gdzie przepisy i warunki nie są tak rygorystyczne jak w przypadku domków całorocznych.

W przypadku domków letniskowych nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia, jednak gdy spełniamy kilka istotnych warunków. Pierwszy z nich jest taki, że domek musi być budynkiem wolnostojącym, parterowym, a jego powierzchnia nie powinna przekraczać 35m2.

Równie ważne co sama budowa domku letniskowego jest dopełnie formalności związanych z budową. Zgłoszenie musi zawierać zakres, rodzaj i sposób realizowania robót budowlanych, a także termin rozpoczęcia budowy. Budowa musi rozpocząć się po upływie trzydziestu dni od zgłoszenia.

Jaka działka pod budowę domku?

Zastanówmy się teraz, jaka działka pod domek letniskowy będzie najlepsza. Świetnym rozwiązaniem wydaje się działka z dala od miasta. Nabywając działkę bądźmy ostrożni, ponieważ teren może być działką budowlaną, działką siedliskową, na której może budować jedynie rolnik lub działkę rekreacyjną, przeznaczoną do zabudowy letniskowej.

Zabierając się do budowy domku nalezy bezwzględnie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czyli dokumentu określając go przeznaczenia i warunki zagospodarowania oraz zabudowy terenu. To pomoże Ci określić, jaką maksymalną powierzchnię będzie mógł mieć twój domek, jaki kąt nachylenia dachu czy odległości od płotu i drogi. Zostaniesz także poinformowany, czy musisz całkowicie uzbroić działkę w konieczne media.

Podsumowując, gdy już wiesz, jak zgłosić i na jakiej działce się budować, pozostaje wybór projektu domku. To zależy od indywidualnych upodobań, ale domek powinien zawierać zadaszony taras, kuchnię, łazienkę oraz przynajmniej dwa pokoje, tak aby spokojnie pomieścić czteroosobową rodzinę.

Written by 

1 thought on “Budowa domku letniskowego bez pozwolenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.