Jakie krzewy owocowe do ogrodu?

jagody z domowego ogrodu

Krzewy owocowe na własnej działce to i duma, i ekologia, i zdrowe odżywianie w jednym. Jeśli kupiłeś już dom lub działkę, czas zabrać się za wybieranie domowego sadu! Sprawdź, jakie powinieneś kupić krzewy owocowe i drzewka.

Skoncentrujemy się na tych gatunkach, które będą łatwe w uprawie nawet dla początkującego ogrodnika, nie wymagają wiele pracy i ich owoce są bardzo zdrowe.

Porzeczki

Jest kilka odmian porzeczek: białe, czarne i czerwone są najbardziej znane. Każda z nich różni się innym smakiem i zapachem. Wszechstronne zastosowanie owoców zapewnia im wielką popularność. Doskonale smakują jako dodatek do ciasta, dżemów, soków, marmolad, jedzone na surowo lub jako dodatek do mięs.

Krzewy porzeczki nie wymagają zbyt wielkiej pielęgnacji. Do głównych należy regularne odchwaszczanie i przycinanie. Krzewy porzeczki mają niewielkie wymagania glebowe.

Maliny

W malinowym chruśniaku… To jeden z najpiękniejszych wierszy Bolesława Leśmiana, romantyczny i soczysty jak owoce malin! Pozwólmy się zaczarować i stwórzmy swój osobisty malinowy chruśniak, pełen wspaniałych owoców! Sok z malin jest idealny jako dodatek do deserów, a zimą leczy przeziębienie. Maliny to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu, dodatkowo leczą miażdżycę i nadciśnienie.

Borówka amerykańska

Popularność tego dość wysokiego krzewu jak na odmianę borówki wzrosła, odkąd ceny w sklepach stały się większe. Borówkę sadzi się w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Gleba dla krzewów borówki musi mieć kwaśne PH, przepuszczalne oraz bogate w próchnicę i składniki pokarmowe. Krzewy podlewa się regularnie.

Agrest

Wysoki krzew dający smaczne, zielone owoce i wspaniałym miąższem. Agrest potrzebuje stałego nawodnienia, wiglotnego podłoża i kwaśnej gleby. Choć jest mrozoodporny, źle reaguje na suszę. Owoce agrestu są pełne witamin i minerałów, poprawiają wzrok, uspokajają nerwy i działają moczopędnie.

Jeżyny

Znane pod różnymi nazwami: dziady lub ostrężyny. Gęsty, kolczasty krzew potrzebuje słonecznego miejsca, z lekko wilgotnym podłożem, jednak nie tam, gdzie stoi woda. Wymaga kwaśnego PH ziemi i regularnego podcinania, ponieważ bardzo szybko się rozrasta. Im lepsze nawodnienie, tym smaczniejsze i większe owoce.

Written by 

1 thought on “Jakie krzewy owocowe do ogrodu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.